Zaloguj
Reklama

Termiczne uszkodzenia skóry

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Źródło: Jabłońska S. Majewski S. Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa
Opalanie
Fot. ojoimages
Opalanie
(2)

Oparzenia spowodowane są działaniem temperatury. Są zależne od wysokości temperatury i czasu trwania jej kontaktu ze skórą.

Reklama

Uszkodzenia się następstwem koagulacyjnej martwicy ze zmianami w naczyniach włosowatych. Prowadzi to do zwiększenia przepuszczalności naczyń i utraty osoba i elektrolitów.

Oparzenia I stopnia obejmują naskórek. Występują zmiany obrzękowo-rumieniowe, które cofają się po kilku dniach. Nie pozostawiają żadnych blizn. Obrażenia w oparzeniach II stopnia dotyczą również skóry właściwej. Pojawiają się zmiany rumieniowe, pęcherze i nadżerki, które goją się w ciągu kilku tygodni. Oparzenia III stopnia dotyczą całej skóry. Konsekwencją są zmiany martwicze, które powodują ubytki skóry i blizny. Proces gojenia jest bardzo powolny.

Odmrożenia spowodowane są działaniem temperatury poniżej 0°C. Następuje skurcz naczyń. Uszkodzenie śródbłonków tętniczek, zbijanie się płytek i tworzenie zakrzepów powodują ustanie skrzepów. Dochodzi do wynaczynień i odwodnienia. Działanie niskiej temperatury jest szczególnie szkodliwe w połączeniu z wilgocią.

Odmrożenia I stopnia to zmiany rumieniowo-obrzękowe, lekko pękające. Ustępują bez pozostawienia śladów. Odmrożenia II stopnia objawiają się pęcherzami na podłożu rumieniowym. Zmiany goją się wolno, jednak nie pozostawiają blizn. W przypadku odmrożeń III stopnia obserwuje się pęcherze, martwicę oraz owrzodzenia. Odmrożenia IV stopnia to pełna martwica skóry i tkanek niżej leżących.

Reklama
(2)
Komentarze