Zaloguj
Reklama

Szczepionka lekiem na trądzik?

Szczepienie
Fot. shutterstock
Szczepienie
(0)

W leczeniu trądziku pospolitego – częstej przypadłości wielu nastolatków, ale i niektórych dorosłych – wykorzystuje się przede wszystkim retinoidy oraz antybiotyki. Nie wszyscy jednak pacjenci dobrze tolerują takie leczenie (chociażby ze względu na jego skutki uboczne), dlatego też uczeni poszukują nowych, alternatywnych możliwości leczenia trądziku. Nad wykorzystaniem szczepionki u pacjentów z tym skórnym problemem pracują naukowcy z University of California w San Diego.

Reklama

Trądzik to nie tylko problem estetyczny – osoby, które mają bardzo nasilone tego rodzaju zmiany skórne, mogą nierzadko popadać z ich powodu w głębokie nawet kompleksy. Przez trądzik dochodzić może również i do znacznego obniżenia poczucia własnej wartości pacjenta. Nie trzeba więc chyba nikogo przekonywać, dlaczego leczenie trądziku uznaje się za ważne zagadnienie – jest ono na tyle istotne, że wciąż prowadzone są prace nad nowymi metodami leczenia tego schorzenia.

Możliwe, że za pewien czas dostępna stanie się szczepionka, którą będzie można podawać osobom zmagającym się z trądzikiem. Zmiany skórne u pacjentów z tą jednostką powiązane mogą być z kolonizacją skóry przez bakterie z gatunku Propionibacterium acnes. Drobnoustrój ten wydziela różne substancje, z których jedną z nich jest tzw. czynnik CAMP – uważa się, że substancja ta jest zaangażowana w związany ze zmianami trądzikowymi stan zapalny.

Kalifornijscy uczeni, którzy postanowili opracować szczepionkę służącą leczeniu trądziku, do jej stworzenia wykorzystali przeciwciała przeciwko wspomnianemu wyżej czynnikowi CAMP. Pierwsze badania nad skutecznością tego preparatu prowadzili oni na ludzkich hodowlach komórkowych oraz na myszach. Okazało się, że szczepionka może ograniczać stan zapalny związany z aktywnością bakteryjnego czynnika CAMP.

Zanim trądzik będzie mógł być kiedykolwiek leczony z wykorzystaniem szczepionki, konieczne jest jeszcze przeprowadzenie różnych badań. Pierwsze rezultaty prowadzonych w Ameryce analiz wydają się jednak obiecujące i możliwe, że niedługo rzeczywiście dostępna stanie się nowa metoda leczenia trądziku.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze