Zaloguj
Reklama

Świerzb w ciąży

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Krem do twarzy
Fot. ojoimages
Krem do twarzy
(4)

Świerzb powodowany jest przez świerzbowca ludzkiego. Tworzą one tunele w głębi skóry powodując wysypkę i swędzenie. Zazwyczaj przyczyną jest brak higieny. Zarazić się można również przez bezpośredni kontakt z chorym lub dzielenie z nim rzeczy takich jak ubrania czy pościel.

Reklama

Świerzb powoduje swędzenie całego ciała. Występuje też wysypka lub podniesione linie w kształcie litery S na skórze. Objawy można zaobserwować po 2- 6 tyg. od zakażenia.

W przypadku choroby domownika należy wyprać w gorącej wodzie wszystkie rzeczy z którymi miał kontakt do 2 dni przed leczeniem. Ważne jest też, żeby cała rodzina poddała się leczeniu. Leczeniem które jest całkowicie bezpieczne w ciąży to stosowanie siarki w wazelinie.

Lindan ze względu na działanie uboczne jest raczej unikany. Permetryna 5% jest powszechnie stosowana, ze względu na minimalne ryzyko jest lekiem preferowanym dla kobiet ciężarnych. Krotamiton jest bezpieczny jednak wykazuje mniejszą skuteczność niż inne leki.

Może również powodować alergię. Bezpieczeństwo iwermektyny nadal nie jest dokładnie sprawdzone Jeśli ojciec bierze leki przed poczęciem nie powinno mieć to żadnego wpływu na płód.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze