Zaloguj
Reklama

Światowy Dzień Chorych na Łuszczycę

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Ciało
Fot. ojoimages
Ciało
(0)

Od 9 lat co roku dnia 29 października obchodzony jest Dzień Chorych na Łuszczycę. Na całym świecie z problemem łuszczycy boryka się 125 mln ludzi.

Reklama

Dzień ten został ustanowiony w celu zwiększenia świadomości i poprawy dostępu do leczenia. Bardzo ważne jest także zrozumienie choroby oraz zbudowanie społeczności osób chorych.
Osoby z łuszczycą muszą zmagać się z bólem, pękaniem i krwawieniem skóry. Choroba trwa całe życie a zmiany skórne mogą pojawiać się na dowolnej powierzchni skóry.

Od 30 do 50% osób z łuszczycą cierpi na łuszczycowe zapalenie stawów, co wiąże się z bólem, sztywnością i obrzękiem w okolicach stawów. Bez odpowiedniego leczenia łuszczycowe zapalenie stawów może prowadzić do kalectwa.

W rozwoju tej choroby odgrywają rolę zarówno czynniki genetyczne jak i środowiskowe. Zdarza się, że w łagodniejszych formach schorzenie może być niezdiagnozowane.

Wyróżnia się pięć typów łuszczycy.

  • Łuszczyca plackowata jest najczęstszą postacią. Charakteryzuje się czerwonymi zmianami skórnymi pokrytymi srebrzysto białą łuską.
  • W typie kropelkowym występują czerwone, punktowe zmiany pokryte srebrzysto białą łuską.
  • Łuszczyca krostkowa objawia występowaniem pęcherzyków z płynem.
  • Zmiany w łuszczycy odwróconej są bardzo czerwone z małą ilością lub brakiem łuski. Objawy nie pojawiają się n fałdach skórnych.
  • Rzadko występuje łuszczyca erytrodermalna w której skóra jest czerwona i spuchnięta.

Łuszczyca nie jest zaraźliwa. Leczenie trwa całe życie. Z racji mnogości dostępnych leków często upływa sporo czasu zanim zostanie dobrana odpowiednia terapia. Choroba może się zaostrzać lub zanikać na pewien okres czasu.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze