Zaloguj
Reklama

Świąteczne przejedzenie - jak sobie pomóc w żołądkowych dolegliwościach?

Święta z rodziną
Fot. shutterstock
Święta z rodziną
(0)

Święta to czas rodzinnych spotkań przy suto zastawionym stole. Kto z nas nie lubi ciast, pierogów czy świątecznych frykasów. Co jednak w sytuacji, kiedy nasz żołądek mówi „stop” i pojawiają się zgaga i niestrawność?

Reklama

Świąteczne przejedzenie to problem niejednego z nas. Tłuste potrawy, duża ilość ciężkostrawnych dań okraszonych na deser czym słodkim, mało ruchu – to idealny scenariusz dla świątecznego bólu brzucha. Skutkiem przejedzenia może być zgaga, niestrawność, palenie w przełyku ale również ból brzucha czy zatwardzenie. Poniżej kilka domowych sposobów na ograniczenie ryzyka przejedzenia lub na poradzenie sobie z już występującymi objawami.

Po pierwsze z umiarem!

Nie nakładaj kopiastych talerzy jedzenia – spokojnie, nie braknie! Lepiej zjeść mniej a skosztować różnych potraw niż rozpychać żołądek dużymi porcjami. Pamiętaj, że jeśli na co dzień nie jesteś przyzwyczajony do dużych porcji, zjedzenie kilku solidnych talerzy jedzenia może skończyć się silnym bólem żołądka.

Po drugie – nie spiesz się            

Jedz powoli, dokładnie przeżuwaj kęsy. Rozdrobnione i przeżute jedzenie lepiej się trawi! Dodatkowo, dużo pij – sięgnij po wodę, kompot z suszonych owoców. Ogranicz słodkie napoje gazowane.

Po trzecie – postaw na naturalne „wspomagacze” trawienia

Śmiało sięgaj po suszone owoce – śliwki czy morele świetnie działają na perystaltykę jelit, pomagając w ich funkcjonowaniu. Dzięki wspomaganiu procesów trawienia, unikniesz ryzyka zatwardzenia! Do potraw dodawaj zioła, które pozytywnie wpływają na układ trawienny – majeranek, rozmaryn, tymianek. Do herbaty dodaj cynamon lub imbir. Zamiast słodkich napojów gazowanych sięgnij po herbatę miętową lub sok z suszonych owoców.

Co w sytuacji, gdy dopadnie Cię zgaga, ból brzucha lub zatwardzenie?

W przypadku zgagi konieczne może okazać się zażycie dostępnych bez recepty leków, zmniejszających uczucie pieczenia i zobojętniających kwas solny. Jeśli wiesz, że masz skłonność do problemów gastrycznych – przed świętami zaopatrz się w produkty na zgagę. Co w przypadku bólu brzucha z przejedzenia?  Zastosuj krople żołądkowe i delikatne herbaty do picia. W przypadku zatwardzenia warto sięgnąć po naturalne produkty jak suszone śliwki czy sok z jabłek, jednak jeśli to nie pomaga, konieczne może być zastosowanie leku o łagodnym działaniu przeczyszczającym.

Ile jeść, żeby się nie przejeść?

Stosuj tzw. zasadę dłoni – oznacza ona, że możesz zjeść tyle, ile zmieści się w twojej… dłoni! Porcja mięsa lub ryb powinna znaleźć się na środku dłoni, węglowodanów jedz tyle, ile odpowiada zaciśniętej pięści. Tłuszczów – nie więcej niż kciuk, warzyw – jedz tyle, co dwie dłonie złożone na kształt „miseczki”. Pamiętaj, że warto zadbać o ruch – pomiędzy obiadem a kolacją zabierz rodzinę na spacer. Ruch w połączeniu z rozsądnym spożywaniem pokarmów uchroni Cię przed nieprzyjemnymi skutkami przejedzenia.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze