Zaloguj
Reklama

Świąteczne porządki oczami alergika

Autorzy: Aleksandra Miler, zdjęcia: ojoimages
Odpoczynek
Fot. ojoimages
Odpoczynek
(3)

Porządki - jak tylko o nich słyszysz, przechodzą Cię dreszcze?
Okres przedświąteczny może nimi zaowocować.

Reklama

Wiele osób wyrobiło sobie zwyczaj uporządkowywania na bieżąco swojego mieszkania, więc generalne porządki nie przyprawiają o zawrót głowy. Jednak jeśli nadgodziny w pracy, spotkania, czasem depresja czy zmęczenie organizmu uniemożliwiają swobodną kontrolę nad ładem w domu, postaraj sobie stworzyć plan pracy. Ułatwi ci to m.in. podzielenie obowiązków wśród domowników, na kilka dni. 

Zdrowy dom to zadbany dom. Aby taki był trzeba sprzątać systematycznie, zwłaszcza jeśli w otoczeniu znajdują się osoby, które uczula kurz, roztocza i inne zanieczyszczenia.

Utrzymywanie domu w czystości nie jest łatwe, szczególnie, gdy sami jesteśmy skłonni ku reakcjom alergicznym. Pomocnym rekwizytem okazuje się maseczka zasłaniająca nos i usta, którą można kupić w aptece lub wykonać z kawałka bawełny. Warto wówczas zadbać o dłonie zakładając winylowe rękawice albo ich odpowiednik (na bawełniane założyć gumowe).

Specyfiki do oporządzania mieszkań mają wiele składników uczulających. Dlatego proponuje skorzystać z naturalnych środków, sok z cytryny, ocet (w niewielkim stężeniu nie uszkadza górnych dróg oddechowych) – sprawdzą się na powierzchniach kuchennych i w łazience. Do kurzu najlepiej wykorzystać ściereczki nasączone woskiem. Na meblach pojawi się piękny połysk.

Zapach. Alergicy nie powinni używać w pomieszczeniach odświeżaczy powietrza, gdyż potęgują one uczulenie. Zainwestować można w różnego rodzaju pęki ziół (trzeba je częściej wymieniać, żeby nie osadzał się kurz).

Zdrowych i pachnących Świąt!
 

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze