Świąd skóry w czasie ciąży

Ciąża może być przyczyną występowania różnych fizjologicznych zmian skóry lub tzw. dermatoz ciążowych. Do grupy tych ostatnich zalicza się świąd, który występuje nawet u 18% ciężarnych. Jest to świadomość nieprzyjemnego uczucia, prowadzącego do intensywnego drapania się.
Choroba zazwyczaj pojawia się w 3 trymestrze. Niekiedy słaby świąd może występować już w 1 trymestrze. Następnie objawy ulegają nasileniu między 6. a 9. miesiącem ciąży. Postać łagodna przebiega bez zmian skórnych. W cięższych przypadkach na skórze brzucha mogą występować przerosty.
Przyczyną powstania świądu może być działanie czynników fizycznych takich jak temperatura, promieniowanie słoneczne lub drażnienie drobnymi cząstkami. Innymi przyczynami zewnętrznymi mogą być niektóre leki, alergie i inne choroby o podłożu alergicznym lub niektóre choroby pasożytnicze. Do przyczyn wewnętrznych zaliczamy kwasy żółciowe oraz metabolity kwasu arachidowego. Świąd najczęściej dotyczy powłok brzusznych i związany jest z koniecznością przystosowania skóry do nowych warunków.
Przyczyną może być również niewłaściwa higiena, noszenie ubrań ze sztucznego materiału lub nadmierne pocenie. Właściwe zabiegi pielęgnacyjne oraz dbałość o higienę stanowią skuteczny sposób zapobiegania i zwalczania świądu. Należy pamiętać o odpowiednim nawilżeniu skóry, zbyt długie kąpiele mogą prowadzić do jej wysuszenia. Ważne jest unikanie kosmetyków potencjalnie alergizujących. Kobiety w ciąży nie powinny nosić wełnianej odzieży która powodowałaby otarcie skóry.