Zaloguj
Reklama

Świąd skóry a choroby nowotworowe

Drapanie
Fot. Panthermedia
Drapanie
(0)

Świąd skóry miewa bardzo różny przyczyny – większość z nich to problemy, które mimo tego, że są uciążliwe, nie prowadzą do zagrożenia życia. Odczuwanie uporczywego swędzenia może mieć jednak całkowicie inne podłoże i zdarza się, że za problem odpowiada wystąpienie u pacjenta choroby nowotworowej. W przebiegu których więc nowotworów dochodzić może do pojawiania się u chorych świądu skóry?

Reklama

Świąd skóry to jedna z najczęściej występujących u ludzi dolegliwości – doświadcza go w swoim życiu wielokrotnie zasadniczo każdy człowiek. Różne bywają przyczyny tego nierzadko bardzo uciążliwego problemu: uczucie swędzenia może być związane z alergią, łuszczycą, ale i zakażeniami grzybiczymi. Zdarza się, że świąd skóry pojawia się w związku z niedoczynnością tarczycy, niewydolnością nerek czy jako efekt uboczny przyjmowania przez pacjenta jakichś farmaceutyków.

Najczęściej świąd skóry pojawia się nagle i po pewnym, krótszym lub dłuższym czasie, przemija. Zdarza się jednak i tak, że mija czas, a pacjent nadal odczuwa przykre uczucie swędzenia – taka sytuacja powinna zwrócić uwagę, ponieważ świąd skóry może stanowić jeden z objawów choroby nowotworowej.

Różne tak naprawdę choroby nowotworowe mogą być związane ze świądem skóry. Objaw może pojawiać się w przebiegu raków skóry, jak i u osób chorujących na chłoniaki (szczególnie często świąd skóry pojawia się u pacjentów ze skórnym chłoniakiem T-komórkowym). Problem występować może także u tych osób, które zachorują na jakiegoś raka upośledzającego przepływ żółci (np. na raka dróg żółciowych).

Świąd skóry raczej uznawany jest za dość błahą dolegliwość, biorąc jednak pod uwagę powyższe, doskonale widać, że niekoniecznie takową jest. Osoba, która odczuwa swędzenie, nie musi jednak od razu popadać w panikę – czujność powinna wzbudzić przede wszystkim sytuacja, w której świąd utrzymuje się przez długi czas i pacjent nie jest jednocześnie w stanie sam ustalić jego przyczyny.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze