Zaloguj
Reklama

Suchość ust, spierzchnięte wargi: jak temu zaradzić?

Usta
Fot. ojoimages
Usta
(0)

Suche, spierzchnięte usta to problem niejednego człowieka. Za stan zagrożenia życia zjawiska tego z całą pewnością się nie uznaje, zdecydowanie jednak popękane, podrażnione wargi mogą prowadzić do uczucia znacznego dyskomfortu. W przypadku wystąpienia takiego problemu korzystamy zazwyczaj z pomadki do ust, niektóre jednak z nich – zamiast pomóc – mogą nasilić nieprzyjemne dolegliwości. Po co więc najlepiej sięgnąć przy suchości ust?

Reklama

Pierwszą metodą, którą można wykorzystać przy suchości ust, jest skorzystanie z pomadki do warg. W sklepach dostępnych jest cały szereg rozmaitych pomadek – mają one różne zapachy, kolory, jak i nawet smaki. Mając jednak suche, spierzchnięte wargi, warto wybierać jak najbardziej naturalne kosmetyki tego rodzaju – dodatek sztucznych substancji zapachowych może bowiem skutkować tym, że – zamiast doprowadzić do ukojenia – tak naprawdę pomadka wywoła jeszcze silniejsze podrażnienia. Zwracać należy uwagę również i na zawarte w produkcie dodatki – chociażby dodatek mentolu może prowadzić do tego, że po użyciu pomadki występować będzie przyjemne uczucie chłodu, środek ten może jednak ostatecznie skutkować wysuszeniem ust.

W przypadku suchości ust wspierać się można również i całkowicie naturalnymi substancjami o działaniu nawilżającym. Skorzystać można m.in. z aloesu, oleju kokosowego, miodu czy ogórka – regularne aplikowanie ich na wargi może poprawiać stopień ich nawilżenia.

Osoby, które mają spierzchnięte wargi, powinny również rozważyć podjęcie oddziaływań innych niż te skierowane ku samym ustom. Warto przyjrzeć się stanowi nawodnienia organizmu. Osoby, które są odwodnione, mają zdecydowanie nasiloną tendencję do suchości ust – zwiększone spożycie płynów może redukować stopień tejże dolegliwości. Jeżeli zaś pacjent pali papierosy i jednocześnie stale pojawia się u niego przesuszenie ust, warto wtedy rozważyć rozstanie się z nałogiem – nikotynizm sprzyja bowiem wysychaniu błon śluzowych ust. Korzystne może być również zakupienie do domu nawilżacza – czasami to właśnie zbyt suche powietrze w mieszkaniu bywa zjawiskiem przyczyniającym się do suchości ust.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze