Zaloguj
Reklama

Stosowanie oliwy z oliwek na skórę to dobry kosmetyk?

Oliwa z oliwek
Fot. medforum
Oliwa z oliwek
(0)

Oliwa z oliwek to bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych i niezastąpiony składnik w kuchni. Często używana jest również jako kosmetyk, a efekty jej stosowania bywają zaskakujące.

Reklama

Ochrona przed promieniami słonecznymi

Zawarte w oliwie z oliwek przeciwutleniacze wpływają pozytywnie na wolniejsze starzenie się skóry. Niektóre badania naukowe sugerują dodatkowo, że nałożenie jej na skórę, która narażona jest na promienie słoneczne, może zmniejszać ryzyko nowotworu.  

Naukowcy przeprowadzili eksperyment na myszach narażonych na promienie UV – na część z nich nałożyli oliwę z oliwek. Wyniki pokazały, że u zwierząt nasmarowanych oliwą wzrost guza był znacznie mniejszy w porównaniu do tych, które nie miały jej na ciele. Badania na ten temat nadal są jednak zbyt mało rozwinięte, by móc jednoznacznie ufać tej tezie.

Bogate źródło witamin

Oliwa z oliwek to bogate źródło witaminy A, E, D i K. Może działać przeciwzakrzepowo i skutecznie pomagać w nieprzyjemnych dolegliwościach nieżytu żołądka. Z kolei stosowana na skórę może przyczynić się do polepszenia jej wyglądu. Niektóre badania pokazały, że osoby stosujące miejscowo olejek z zawartością witaminy E zauważyły mniejszy stan zapalny w przypadku łuszczycy i egzemy.

Może być także stosowana do leczenia infekcji bakteryjnych oraz w przypadku trudno gojących się ran. Oliwa z oliwek może być skuteczna u osób z owrzodzeniami stóp wywołanymi cukrzycą typu 2.

Witaminy i antyoksydanty zawarte w oliwie mogą niwelować blizny i pomóc w regeneracji uszkodzonej skóry.  W przebarwione obszary skórne warto wmasować nierozcieńczony olejek lub wymieszany z sokiem z cytryny.

Zbyt mało badań, by móc jednoznacznie określić korzystne działania oliwy na skórę

Oliwa z oliwek to bez wątpienia szereg korzyści dla naszej skóry – źródło witamin, przeciwutleniaczy czy ochrona bakteryjna. Istnieją jednak dowody na to, że substancja ta może wywoływać także niepożądane skutki, w tym reakcje alergiczne.

Warto pamiętać, że badania nad właściwościami oliwy nadal są bardzo ograniczone, a jeśli już zdecydujemy się do wykorzystania jej jako kosmetyk, należy używać wyłącznie wysokiej jakości i certyfikowanej oliwy z oliwek.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze