Starzenie się skóry

Obecna wiedza, pozwala na stwierdzenie iż zmiany skórne, pojawiające się podczas starzenia się skóry, w 80% powodowane są czynnikami środowiskowymi.
Szczególną rolę odgrywają promienie UV. Stąd tez został wprowadzony termin fotostarzenia się skóry, ze względu na ekspozycję na owo promieniowanie.
Skóra starzeje się również zgodnie z zaprogramowaniem genetycznym, pod wpływem procesów oksydacyjnych zachodzących w każdym organizmie. W wyniku starzenia się skóry, dochodzi do zmian w budowie i funkcjonowaniu skóry. Pojawia się suchość, wiotkość i drobne zmarszczki. Skóra właściwa staje się cieńsza i zmniejsza się liczba włókien kolagenowych.
Rozpoczyna się proces zanikania naczyń włosowatych w brodawkach skórnych oraz gruczołów potowych. Dochodzi do zmniejszonego wydzielania potu i łoju oraz osłabionej reakcji immunologicznej skóry. Starzenie się skóry jest naturalnym procesem fizjologicznym i trudne jest zapobieganie mu w przeciwieństwie do fotostarzenia się skóry, które jesteśmy w stanie znacznie ograniczyć.[1]
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- [1] „Starzenie się skóry”, H. Wolska [w:] „Dermatologia w praktyce” pod red. M. Błaszczyk- Kostaneckiej, H. Wolskiej, Warszawa 2005, 2006