Zaloguj
Reklama

Siniaki – jak powstają, ile się goją ?

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Relaks
Fot. ojoimages
Relaks
(3)

Zimą nie trudno o siniaki. Podczas jeżdżenia na nartach, łyżwach lub snowboardzie można ich zdobyć całkiem pokaźną ilość. Nie są w żaden sposób groźne, jednak często stanowią problem estetyczny.

Reklama

Siniaki powstają w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych. Na skutek uderzenia lub silnego ucisku krew przedostaje się do tkanki podskórnej. Zasinienie pojawia się w miejscu urazu. Wyjątek stanowią krwiaki pod oczami, które mogą się pojawić w wyniku uderzenia w czoło lub skroń.

Czas gojenia siniaka jest bardzo różny. Zależy to od wielkości urazu i jego umiejscowienia. Jeśli zmiany utrzymują się ponad tydzień, a stłuczone miejsce boli należy udać się do lekarza. Może to mieć związek z zaburzeniem krzepliwości krwi. Żeby zapobiec powstaniu zasinienia lub zredukować jego rozmiar należy do stłuczonego miejsca przyłożyć zimny okład.

Należy pamiętać, żeby nie kłaść lodu bezpośrednio na skórę. Po około dwóch dniach można stosować gorące okłady. Przyśpieszy to krążenie i wspomoże usuwanie uszkodzonych komórek. W aptekach można zaopatrzyć się w maść wspomagającą gojenie.

Warto zwrócić uwagę na zawartość arniki górskiej. Roślina ta redukuje stan zapalny i zmniejsza obrzęk. Olejek z dziurawca również znany jest ze swoich właściwości przyśpieszania gojenia ran.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze