Zaloguj
Reklama

Schodzący paznokieć – pomoc krok po kroku

Problemy z paznokciami
Fot. medforum
Problemy z paznokciami
(5)

Wypadki chodzą po ludziach – chwila nieuwagi i nieszczęście gotowe. Przytrzaśnięcie paznokcia czy inne urazy mechaniczne bardzo często prowadzą do schodzenia płytki. Co robić i jak pielęgnować schodzący paznokieć?

Reklama

Onycholiza, czyli potocznie zwane „schodzenie paznokcia”, spowodowane jest najczęściej uszkodzeniem mechanicznym czy stłuczeniem płytki. Wśród innych przyczyn, które prowadzą do problemów ze schodzącą płytką paznokcia, zalicza się… nieprawidłowo wykonany manicure. Co ciekawe, do schodzenia płytki paznokcia przyczyniają się również niektóre antybiotyki, ale również zakażenia grzybicze, wirusowe czy bakteryjne. Przykładowo: wirus opryszczki czy paciorkowce mogą spowodować odwarstwianie się struktury paznokcia, co w konsekwencji prowadzi do jego „schodzenia”. Problem pojawia się również w przypadku łuszczycy, pelagry czy nadczynności tarczycy.

Co zrobić, gdy paznokieć zaczyna schodzić

Przede wszystkim należy zastanowić się, co jest przyczyną problemu. Jeśli paznokieć schodzi na skutek urazu – obetnij go, zabezpiecz przed zniszczeniem i zabezpiecz przed wilgocią. Paznokieć „zejdzie”, ale na jego miejscu wyrośnie nowa płytka paznokcia. Niestety jest to dość długotrwały proces.

Jeśli nie doznałeś urazu, a paznokcie zaczęły schodzić – jak najszybciej udaj się do lekarza. Przyczyną może być stan zapalny czy zaburzenia hormonalne. Jeśli na płytce obserwujesz zmiany koloru – od białego do żółtego, brązowego i czarnego – możliwe, że doskwiera Ci grzybica i konieczna będzie szybka konsultacja z dermatologiem.

Nie bagatelizuj stanu swoich paznokci – niezabezpieczenie miejsca uszkodzenia paznokcia może prowadzić do zakażenia, co będzie skutkowało uciążliwą antybiotykoterapią.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Baran, E., Adamski, Z., Maleszka, R., Szepietowski, J., Nowicki, R.: Terapia skojarzona – zalecane leczenie ciężkich postaci grzybicy paznokci. „Mikol. Lek.” 2003, nr 10(2), s. 75-78.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze