Zaloguj
Reklama

Samodzielne badanie skóry: dlaczego trzeba je wykonywać i co powinno niepokoić?

Znamię
Fot. Panthermedia
Znamię
(0)

Pacjenci mają świadomość tego, że powinni sami regularnie wykonywać pewne badania. Tak jak jednak dość powszechna jest wiedza o konieczności samobadania piersi, tak mniej już osób wie, że co jakiś czas powinno się również przyglądać swojej skórze. Dlaczego jest to aż takie ważne i co powinno zwrócić uwagę?

Reklama

Jedni ludzie mają ich więcej, inni mniej, znamiona skórne u różnych osób miewają również odmienną barwę czy kształt. Tak jak więc pacjenci miewają przeróżne zmiany, tak wszyscy – niezależnie od tego, w jakich lokalizacjach i ile znamion posiadają – powinni okresowo przyglądać się swojej skórze.

Niektórym może się wydawać, że jeżeli mają od urodzenia jakąś zmianę skórną, to jest ona całkowicie niegroźna – nic bardziej mylnego. W rzeczywistości każde znamię może w jakimś momencie życia stać się zmianą o charakterze złośliwym i z tego względu niezbędne jest regularne dokonywanie oceny zmian skórnych. Szczególną uwagę na stan swojej skóry powinny zwracać te osoby, które posiadają dużo znamion i jednocześnie często się opalają.

Skórze należy przyglądać się bardzo dokładne – zwrócić uwagę trzeba zarówno na wcześniej już istniejące zmiany skórne, jak i odnotowywać ewentualne pojawienie się nowych tworów.

Niepokój powinno wzbudzić m.in. zaobserwowanie:

  • zmiany wielkości, czy zabarwienia zmiany,
  • obecności jakiegoś rodzaju wydzieliny sączącej się ze zmiany (szczególnie niepokojące jest pojawienie się wydzieliny krwistej lub ropnej),
  • ból czy świąd w okolicy znamienia.

Każdorazowo w sytuacji, gdy pacjent odnotuje, iż jego znamię uległo jakimś zmianom, najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest konsultacja z dermatologiem. Lekarz będzie w stanie ocenić zmianę skórną i w razie potrzeby skierować na odpowiednie badania. Profilaktyka nowotworów skóry jest bardzo ważna, ponieważ wtedy, gdy rak zostanie rozpoznany wcześnie, istnieją szanse na to, że leczenie zostanie rozpoczęte, zanim dojdzie do rozsiewu choroby.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze