Róża – choroba bakteryjna skóry

Róża jest chorobą skóry wywołaną przez paciorkowce, występująca powszechnie głównie u dorosłych. Rozwojowi róży sprzyjają zaburzenia krążenia żylnego i limfatycznego.
Choroba rozpoczyna się wysoką gorączką z dreszczami, stanem zapalnym skóry i tkanek podskórnych z obrzękiem i rumieniem. Ognisko zapalne jest gładkie i odznaczające się od otoczenia, dopiero z czasem rozwoju choroby, powstają wypryski na skutek szerzenia się zakażenia drogami chłonnymi, a ognisko zapalne przybiera nieregularny kształt.
Częstym objawem jest tworzenie się pęcherzy z płynem wysiękowym, do których mogą dołączyć zmiany krwotoczne, prowadzące do martwicy i zgorzeli. Zmiany zapalne umiejscawiają się po jednej stronie twarzy oraz na podudziach, towarzyszyć im może ból i pieczenie.
Leczona antybiotykiem o szerokim zakresie działania, ustępuje nie pozostawiając śladów. Róża może mieć jednak nawroty, a konsekwencją jej częstych nawrotów może być zapalenie naczyń chłonnych i żylnych.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Maria Błaszczyk- Kostanecka „Choroby bakteryjne skóry” [w]: „Dermatologia w praktyce” pod red prof. dr hab. med. Marii Błaszczyk- Kostaneckiej, dr hab. med. prof. Nadzw. AM Hanny Wolskiej, Warszawa Wydawnictwo Lekarskie PZWL
Kategorie ICD:
- Tagi:
- choroby skóry,
- róża