Zaloguj
Reklama

Róża – choroba bakteryjna skóry

Wysypka na twarzy
Fot. Pantherstock
Wysypka na twarzy
(4)

Róża jest chorobą skóry wywołaną przez paciorkowce, występująca powszechnie głównie u dorosłych. Rozwojowi róży sprzyjają zaburzenia krążenia żylnego i limfatycznego.

Reklama

Choroba rozpoczyna się wysoką gorączką z dreszczami, stanem zapalnym skóry i tkanek podskórnych z obrzękiem i rumieniem. Ognisko zapalne jest gładkie i odznaczające się od otoczenia, dopiero z czasem rozwoju choroby, powstają wypryski na skutek szerzenia się zakażenia drogami chłonnymi, a ognisko zapalne przybiera nieregularny kształt.

Częstym objawem jest tworzenie się pęcherzy z płynem wysiękowym, do których mogą dołączyć zmiany krwotoczne, prowadzące do martwicy i zgorzeli. Zmiany zapalne umiejscawiają się po jednej stronie twarzy oraz na podudziach, towarzyszyć im może ból i pieczenie.

Leczona antybiotykiem o szerokim zakresie działania, ustępuje nie pozostawiając śladów. Róża może mieć jednak nawroty, a konsekwencją jej częstych nawrotów może być zapalenie naczyń chłonnych i żylnych.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Maria Błaszczyk- Kostanecka „Choroby bakteryjne skóry” [w]: „Dermatologia w praktyce” pod red prof. dr hab. med. Marii Błaszczyk- Kostaneckiej, dr hab. med. prof. Nadzw. AM Hanny Wolskiej, Warszawa Wydawnictwo Lekarskie PZWL

Kategorie ICD:


Reklama
(4)
Komentarze