Zaloguj
Reklama

Retinoidy: co to za leki, kiedy się je stosuje i co trzeba o nich wiedzieć?

Badanie skóry
Fot. Panthermedia
Badanie skóry
(0)

Retinoidy to leki będące pochodnymi witaminy A. Stosowane są one przede wszystkim w dermatologii, gdzie wykorzystuje się je w leczeniu m.in. trądziku i łuszczycy. Tak jak retinoidy bywają bardzo skuteczne, tak z ich stosowaniem związane może być pewne ryzyko – o czym powinni wiedzieć pacjenci, którym lekarze zalecają stosowanie leków z tej grupy?

Reklama

Retinoidy dostępne są w różnych postaciach – część leków należących do tej grupy przeznaczona jest do stosowania zewnętrznego, inne z kolei przyjmowane są doustnie. Środki tego rodzaju wykorzystywane są w leczeniu różnych chorób skóry – retinoidy często stosowane są w leczeniu trądziku oraz łuszczycy, oprócz tego znajdują one wykorzystanie również i w leczeniu różnych skórnych przebarwień.

Retinoidy wykazują się kilkoma różnymi działaniami. Wspomina się, że mogą one działać przeciwstarzeniowo dzięki temu, że wspierają one syntezę prokolagenu. Cechują się one działaniem przeciwzapalnym, regulują tempo proces wzrostu komórek znajdujących się w zewnętrznych partiach skóry oraz mają działanie wspierające odblokowywanie skórnych porów.

Właściwe stosowanie retinoidów nie powinno skutkować żadnymi poważnymi skutkami ubocznymi, warto jednak tutaj i tak wspomnieć, jakie problemy mogą pojawiać się podczas przyjmowania tych leków. Przy długim aplikowaniu na skórę preparatów zawierających retinoidy w dużych dawkach możliwe są podrażnienia skóry, które objawiać się mogą jej zaczerwienieniem, nadmierną suchością oraz świądem. W rzadkich przypadkach skutkiem ubocznym stosowania retinoidów mogą być przebarwienia skóry, obrzęk skóry czy wyprysk.

Warto tutaj wspomnieć o jeszcze jednym, bardzo istotnym aspekcie związanym ze stosowaniem retinoidów. Otóż ich przyjmowanie może zwiększać ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u płodu – z tego powodu kobiety ciężarne zdecydowanie nie powinny stosować tych leków, w przypadku innych zaś pacjentek zajście w ciążę zalecane jest po upływie pewnego czasu od zaprzestania leczenia retinoidami.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze