Zaloguj
Reklama

Przebarwienia – zabiegi rozjaśniające

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Krem do twarzy
Fot. ojoimages
Krem do twarzy
(0)

Leki rozjaśniające mogą powodować podrażnienia lub wtórne przebarwienia pozapalne, dlatego ważne jest ich odpowiednie używanie i zdanie sobie sprawy z drażniącego działania.

Reklama

Leki odbarwiające w kolejności od najbardziej drażniących można posegregować w następującej kolejności – tetrynoina, 2% hydrochinon, kwas kojowy oraz kwas azelainowy.

Dermabrazja polega na mechanicznym usunięciu powierzchniowych warstw skóry. Używa się do tego celu urządzenia z szybkoobrotową tarczą ścierną. Ewentualne powikłania po zabiegu to bliznowce, reinfekcja wirusem opryszczki, prosaki, przetrwały rumień oraz „pajączki”.

Peelingi chemiczne można stosować samodzielnie. Do najpopularniejszych należą kwas trichlorooctowy, kwas glikolowy oraz migdałowy. Należy pamiętać o odpowiednim dobraniu kosmetyków w zależności od schorzenia.

Krioterapia polega na niszczeniu komórek poprzez tworzenie kryształków lodu wewnątrz i na zewnątrz komórek. Skutecznie działa na przebarwienia słoneczne i starcze. Zabieg musi być wykonany precyzyjnie celem uniknięcia powstania blizn. W przypadku przebarwień wystarcza delikatna aplikacja. Zabieg jest prawie bezbolesny.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Źródło: Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska. Red. Maria Noszczyk. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa

Reklama
(0)
Komentarze