Zaloguj
Reklama

Potówki - zapobieganie i leczenie

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Ciało
Fot. ojoimages
Ciało
(2)

Potówki zwykłe to rozsiane, drobne, przezroczyste wykwity. Powstają w momencie, kiedy gruczoły potowe są zatkane, przez co pot nie ma ujścia. W przypadku pojawienia się potówek nie stwierdza się stanów zapalnych.

Reklama

W miejscach, gdzie skóra naturalnie marszczy się, bądź występują fałdy szczególnie łatwo o potówki. W takich miejscach ciężko o cyrkulację powietrza i parowanie potu. Należy zwrócić szczególną uwagę, żeby te miejsca dokładnie wycierać z potu.

Ważne jest odpowiednie dobieranie ubrań. Nie należy nosić odzieży zbyt przylegającej do ciała i uniemożliwiających parowanie potu. Jest to istotne zarówno latem, kiedy bardziej się pocimy, jak i zimą, kiedy nosimy dużo ciepłych ubrań.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na pościel w jakiej śpimy, może ona powodować nadmierne pocenie podczas snu. Używanie ciężkich kremów, podkładów, fluidów czy pudrów może blokować ujścia gruczołów potowych. Szczególnie latem należy używać delikatnych kosmetyków, bądź w ogóle z nich zrezygnować.

Leczenie polega na miejscowym stosowaniu zasypki zawierającej kwas borowy i papki z mentolem. Główne znaczenie ma rozpoznanie i usunięcie czynników wywołujących.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Jabłońska S. Majewski S. Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa

Reklama
(2)
Komentarze