Zaloguj
Reklama

Podstawowe informacje o kurzajkach

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Twarz
Fot. medforum
Twarz
(3)

Kurzajki spowodowane są wirusem brodawczaka ludzkiego. Wirus powoduje zbyt szybkie powstawanie kreatyny. Zmiany skórne to małe, twarde guzki o chropowatej powierzchni. Ich barwa może być zarówno różowa, biała jak i brązowa.

Reklama

Mimo, że wyróżniamy kilka typów brodawek, mają one kilka wspólnych cech. Najczęściej pojawiają się na palcach, wokół paznokci o na powierzchni grzbietowej dłoni. Występują częściej, gdy skóra jest uszkodzona. W brodawce może być widoczna czarna kropka. Brodawki zazwyczaj są bezbolesne, z wyjątkiem tych na podeszwach stóp.

Kurzajki czasem mogą swędzić lub krwawić. W przypadku zakażenia bakteriami mogą stać się czerwone, gorące lub bardziej drażliwe. Brodawki podeszwowe mogą rosnąć w klastrach. Zazwyczaj są płaskie lub rosną od wewnątrz. Mogą powodować ból. Płaskie brodawki mogą pojawić się na dowolnym obszarze skóry.

U mężczyzn najczęściej występują w okolicach brody, a u kobiet na nogach. Brodawki nitkowate wyglądają jak nici lub cienkie, wystające palce. Często powstają na twarzy i mają tendencję do szybkiego wzrostu. Żeby uniknąć kurzajek należy regularnie myć skórę. W przypadku zranienia najlepiej użyć wody i mydła. W łaźniach, basenach oraz saunach warto przemieszczać się w klapkach. Nie powinno się dzielić z nikim przedmiotów osobistych, takich jak ręczniki.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze