Płyny dezynfekujący – jak zrobić płyn w domu?

W sklepach, aptekach czy na stacjach benzynowych coraz trudniej kupić płyn dezynfekujący, którym można odkazić dłonie czy powierzchnie w domu. Jak zrobić płyn dezynfekcyjny w domu?
Co musi zawierać płyn dezynfekujący, aby był skuteczny?
Odpowiedź jest prosta – najskuteczniejsze są preparaty na bazie alkoholi (zarówno etanolu, jak i propanolu oraz pochodnych). Wirusy, które mają tzw. białkową otoczkę, pod wpływem alkoholu szybko „wysuszają się”, przez co łatwo dochodzi do ich inaktywacji. Jeśli nie masz w domu alkoholu, który można użyć do przygotowania płynu dezynfekcyjnego – możesz użyć octu spirytusowego.
Czy płyn dezynfekujący jest niezbędny?
Jeśli wychodzisz z domu – choćby na zakupy podstawowych produktów spożywczych, jeździsz do pracy, poruszasz się komunikacją miejską – tak, powinieneś wyposażyć się w płyn pozwalający skutecznie i szybko zdezynfekować ręce. Ze względu na ogłoszoną w kraju epidemię warto zainwestować w dodatkowe środki ochrony, które pozwolą na szybką dezynfekcję rąk bez użycia mydła.
Domowe sposoby, czyli zrób to sam
- Składniki na domowy płyn do dezynfekcji
½ szklanki przegotowanej wody,
½ szklanki alkoholu (np. spirytusu salicylowego) lub octu spirytusowego.
Można dodać kilka kropel olejku eterycznego, jeśli przeszkadza nam zapach.
Przygotowanie: zagotuj wodę, odlej pól szklanki i zostaw do przestudzenia. Do miski wlej alkohol, przegotowaną, przestudzoną wodę i dodaj kilka kropli olejku eterycznego. Całość wymieszaj, przelej do pojemnika z atomizerem.
- Składniki na domowy żel dezynfekujący dłonie
¼ szklanki żelu (np. aloesowy lub inny),
2-3 łyżki alkoholu (np. spirytusu salicylowego, octu)
Kilka kropli olejku eterycznego.
Przygotowanie: w misce wymieszaj żel, alkohol oraz olejek eteryczny. Przelej do pojemniczka. Uwaga! Konsystencja żelu „domowej roboty” będzie nieco inna niż takiego, który kupimy w aptece czy drogerii. Jednak będzie on równie skuteczny!