Zaloguj
Reklama

Płyny dezynfekujący – jak zrobić płyn w domu?

Wirus
Fot. Pantherstock
Wirus
(0)

W sklepach, aptekach czy na stacjach benzynowych coraz trudniej kupić płyn dezynfekujący, którym można odkazić dłonie czy powierzchnie w domu. Jak zrobić płyn dezynfekcyjny w domu?

Reklama

Co musi zawierać płyn dezynfekujący, aby był skuteczny?

Odpowiedź jest prosta – najskuteczniejsze są preparaty na bazie alkoholi (zarówno etanolu, jak i propanolu oraz pochodnych). Wirusy, które mają tzw. białkową otoczkę, pod wpływem alkoholu szybko „wysuszają się”, przez co łatwo dochodzi do ich inaktywacji.  Jeśli nie masz w domu alkoholu, który można użyć do przygotowania płynu dezynfekcyjnego – możesz użyć octu spirytusowego.

Czy płyn dezynfekujący jest niezbędny?

Jeśli wychodzisz z domu – choćby na zakupy podstawowych produktów spożywczych, jeździsz do pracy, poruszasz się komunikacją miejską – tak, powinieneś wyposażyć się w płyn pozwalający skutecznie i szybko zdezynfekować ręce. Ze względu na ogłoszoną w kraju epidemię warto zainwestować w dodatkowe środki ochrony, które pozwolą na szybką dezynfekcję rąk bez użycia mydła.

Domowe sposoby, czyli zrób to sam

  • Składniki na domowy płyn do dezynfekcji

½ szklanki przegotowanej wody,

½ szklanki alkoholu (np. spirytusu salicylowego) lub octu spirytusowego.

Można dodać kilka kropel olejku eterycznego, jeśli przeszkadza nam zapach.

Przygotowanie: zagotuj wodę, odlej pól szklanki i zostaw do przestudzenia. Do miski wlej alkohol, przegotowaną, przestudzoną wodę i dodaj kilka kropli olejku eterycznego. Całość wymieszaj, przelej do pojemnika z atomizerem.

  • Składniki na domowy żel dezynfekujący dłonie

¼ szklanki żelu (np. aloesowy lub inny),

2-3 łyżki alkoholu (np. spirytusu salicylowego, octu)

Kilka kropli olejku eterycznego.

Przygotowanie: w misce wymieszaj żel, alkohol oraz olejek eteryczny. Przelej do pojemniczka. Uwaga! Konsystencja żelu „domowej roboty” będzie nieco inna niż takiego, który kupimy w aptece czy drogerii. Jednak będzie on równie skuteczny!

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze