Zaloguj
Reklama

Pieprzyki i znamiona

Wizyta u dermatologa
Fot. Panthermedia
Wizyta u dermatologa
(5)

Pieprzyki powstają poprzez nagromadzenie się w pewnym miejscu melaniny - barwnika, który znajduje się w tkankach skóry.

Reklama

Znamiona na skórze i pieprzyki są naturalnie występującymi zmianami skóry. Jedną z przyczyn powstawania zmiany na skórze jest promieniowanie UV.

Zmiany barwnikowe powstają u dorosłych pod wpływem opalania - promienie UV uaktywniają melaninę. Dlatego po opalaniu mogą powstać pieprzyki lub piegi. Pod wpływem czasu i niekorzystnych zmian środowiskowych mogą się one przekształcić w zmiany nowotworowe.

Niepokój powinny wzbudzić nietypowe objawy - nagłe i silne swędzenie zmienionego miejsca, a przede wszystkim zmiana jego kształtów i koloru. Należy badać i obserwować zmiany większe niż 5 mm lub takie, które zaczynają krwawić.

Warto zwracać także uwagę na zmiany w kształcie - nierównomierne, postrzępione brzegi lub bardzo ciemny kolor pieprzyków i znamion mogą sugerować, że dzieje się coś niebezpiecznego.

Nie należy wpadać w panikę - jednak najbardziej rozsądnym rozwiązaniem będzie wizyta u lekarza dermatologa, który zbada znamiona. Przede wszystkim należy także pamiętać o bezpiecznym opalaniu i unikaniu poparzeń. Ochronę zapewnią kremy z filtrami UV.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze