Pieprzyki i znamiona

Pieprzyki powstają poprzez nagromadzenie się w pewnym miejscu melaniny - barwnika, który znajduje się w tkankach skóry.
Znamiona na skórze i pieprzyki są naturalnie występującymi zmianami skóry. Jedną z przyczyn powstawania zmiany na skórze jest promieniowanie UV.
Zmiany barwnikowe powstają u dorosłych pod wpływem opalania - promienie UV uaktywniają melaninę. Dlatego po opalaniu mogą powstać pieprzyki lub piegi. Pod wpływem czasu i niekorzystnych zmian środowiskowych mogą się one przekształcić w zmiany nowotworowe.
Niepokój powinny wzbudzić nietypowe objawy - nagłe i silne swędzenie zmienionego miejsca, a przede wszystkim zmiana jego kształtów i koloru. Należy badać i obserwować zmiany większe niż 5 mm lub takie, które zaczynają krwawić.
Warto zwracać także uwagę na zmiany w kształcie - nierównomierne, postrzępione brzegi lub bardzo ciemny kolor pieprzyków i znamion mogą sugerować, że dzieje się coś niebezpiecznego.
Nie należy wpadać w panikę - jednak najbardziej rozsądnym rozwiązaniem będzie wizyta u lekarza dermatologa, który zbada znamiona. Przede wszystkim należy także pamiętać o bezpiecznym opalaniu i unikaniu poparzeń. Ochronę zapewnią kremy z filtrami UV.
Piśmiennictwo
- Tagi:
- skóra,
- pieprzyki,
- znamiona