Zaloguj
Reklama

Papierosy a starzenie się skóry

Autorzy: lek. Paulina Raczyńska
Palenie papierosów
Fot. panthermedia
Palenie papierosów
(0)

Starzenie komórek i tkanek jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka. Za proces ten odpowiedzialne są liczne mechanizmy regulatorowe naszego organizmu. Istotną rolę pełnią także inne czynniki, takie jak geny, pochodzenie etniczne, środowisko, dieta, narażenie na promieniowanie słoneczne oraz używki.

Reklama

Wpływ wyrobów tytoniowych na organizm jest poznany bardzo dobrze. Doskonale wiemy, jak wysokie ryzyko rozwinięcia raka krtani czy płuc mają wieloletni palacze, jednak często zapominamy o tym, jak bardzo negatywnie wpływają na kondycję naszej skóry.

Do najbardziej charakterystycznych cech „twarzy palacza” zalicza się:

  • okrężne zmarszczki wokół ust,
  • czerwono-pomarańczowy, popielaty, blady, szary lub ziemisty wygląd cery,
  • zwiększoną liczbę zmarszczek w porównaniu z osobami niepalącymi w podobnym wieku,
  • „nalaną” twarz,
  • wychudzoną twarz,
  • wrażenie mocno zmęczonej skóry,
  • przedwczesny starszy wygląd.

 Wymienione powyżej cechy są skutkiem rozpadu włókien elastycznych skóry, do czego przyczynia się w dużej mierze palenie papierosów.

Odnotowano także znamienny związek stosowania wyrobów tytoniowych z występowaniem przedwczesnego wystąpienia siwizny oraz zażółknięcia palców i paznokci.

W celu zahamowania procesu starzenia wywołanego paleniem papierosów należy w pierwszej kolejności pozbyć się nałogu. Na rynku dostępnych jest wiele produktów ułatwiających ten niełatwy proces (antynikotynowe plastry, gumy do żucia czy nawet leki przeciwdepresyjne). Bardzo ważne jest, by do problemu podejść całościowo: zrezygnować także z innych używek, np. alkoholu oraz opalania skóry twarzy zarówno na słońcu, jaki i w solariach. Wspomagająco na pewno zadziała właściwa dieta, bogata w witaminy i mikroelementy oraz antyoksydanty. Podstawą musi być także odpowiednia pielęgnacja twarzy: dobrana adekwatnie do wieku oraz indywidualnych potrzeb skóry.

Jeżeli nałóg jest zbyt silny i niemożliwe okazuje się jego porzucenie, można skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej, które w wielu przypadkach dają wymierne rezultaty. Należy jednak pamiętać, że jest to leczenie objawowe, a dalsze palenie będzie nadal negatywnie wpływać na stan skóry, jak również wydłużać proces gojenia po ewentualnych zabiegach.

Rezygnacja z nałogu może zatem przynieść wymierne korzyści nie tylko w kwestii poprawy stanu kondycji naszej skóry, ale przede wszystkim w redukcji ryzyka wystąpienia nowotworów.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Baumann L.: Dermatologia estetyczna. Warszawa 2013, s.42-44.

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze