Zaloguj
Reklama

P. acnes i jej enzym - bakterie mogą chronić ludzką skórę?

Budowa DNA
Fot. medforum
Budowa DNA
(0)

Bakterie nie są drobnoustrojami, które zawsze wywołują choroby u człowieka - część z nich wywiera wręcz nieocenioną funkcję dla ludzkiego organizmu. O ich roli chociażby w procesach trawiennych medycyna wie od dawna, wciąż jednak pojawiają się nowe doniesienia o pozytywnych dla ludzi cechach bakterii. Jedno z nowszych doniesień pochodzi ze Szwecji i dotyczy wpływu bakterii na stan ludzkiej skóry.

Reklama

Bakterie z gatunku Propionibacterium acnes bytują na skórze wielu ludzi, zarówno tych, którzy są w pełni zdrowi, jak i u osób obarczonych schorzeniami dermatologicznymi. Dotychczas drobnoustrój ten uważany był za czynnik związany z patogenezą trądziku - okazuje się jednak, że obecność tej bakterii na skórze może wywierać różne działania ochronne.

RoxP - enzym P. acnes, który może chronić nawet przed nowotworami skóry

Jednymi z najbardziej znanych antyoksydantów, które możemy dostarczać do organizmu wraz z pożywieniem, są witaminy C i E. Ich rolą jest niwelowanie wolnych rodników, których szkodliwe działanie może bazować zarówno na przyspieszaniu procesów starzenia się, jak i na wywoływaniu różnych schorzeń - w tym również nowotworów. Źródłem antyoksydantów są jednak nie tylko pokarmy - Proponibacterium acnes, jak wykazali naukowcy ze szwedzkiego Uniwersytetu w Lund, wytwarza związek o działaniu antyoksydacyjnym - jest nim enzym RoxP.

Głównym zadaniem RoxP jest ochrona komórek bakteryjnych, enzym ten może jednak mieć działanie protekcyjne również w przypadku ludzkiej skóry. Wolne rodniki powstają na przykład na skutek ekspozycji skóry na promieniowanie ultrafioletowe - neutralizacja takich wolnych rodników przez RoxP mogłaby więc zapobiegać uszkodzeniom skóry przez promienie UV.

Opisywane odkrycia to dopiero wstęp - badacze zastanawiają się już nad kolejnymi badaniami dotyczącymi możliwości zastosowania enzymu RoxP. Na razie planowane jest m.in. przeprowadzenie badań dotyczących zależności pomiędzy ilością RoxP na skórze pacjentów a stopniem zaawansowania u nich jednego z nowotworów skóry, czyli raka podstawnokomórkowego. Jeżeli badania wykażą, że RoxP rzeczywiście posiada właściwości protekcyjne, być może w przyszłości enzym znajdzie szerokie wykorzystanie. Obecnie podejrzewane jest, że mógłby on stanowić składnik preparatów chroniących przed promieniowaniem słonecznym, jego potencjalnym zastosowaniem mogłoby też być leczenie łuszczycy czy atopowego zapalenia skóry.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze