Zaloguj
Reklama

Odczulanie - sposób na alergie?

Autorzy: Marcin Rokita
Szczepienie
Fot. ojoimages
Szczepienie
(0)

Alergia obecnie uznawana za jedną z chorób cywilizacyjnych. Dotyka ona w Polsce ok 30% ludzi, a im kraj jest bardziej rozwinięty, tym ten odsetek jest większy. Jednym ze sposobów walki z nią jest odczulanie.

Reklama

Immunoterapia, znana również jako odczulaniem, jest sposobem na " uczenie " układu odpornościowego tolerowania alergenów poprzez stopniowo zwiększane dawki ekstraktów alergenów podawanych w ciągu roku. Mogą ona być podawane pacjentom w postaci wstrzyknięcia lub kropli pod językiem (podjęzykowo).

Nie jest jednak szybka forma leczenia. Od skierowania na terapie przez alergologa terapia może trwać 3-5 lat. Nie jest więc to zabieg jednorazowy i prosty, ale w większości przypadków bardzo skuteczny. Skuteczność zależy od rodzaju alergenu, a najlepszy efekt uzyskuje się u osób uczulonych na jad owadów, pyłki czy roztocza. Jeżeli odczulanie nie przyniesie całkowitego wyleczenia, z pewnością jego efektem będzie wyraźne złagodzenie objawów.

Szczepionka podawana pod skórę jest formą bardziej skuteczną i polega na wykonaniu zastrzyku i wprowadzeniu szczepionki pod skórę. Podjęzykowa ma mniejszą skuteczność, dlatego jest zalecana tylko w szczególnych przypadkach. Jest stosowana głównie u dzieci, które źle znoszą zastrzyki lub u osób, których częsty pobyt w przychodni jest niemożliwy.

Czy odczulanie jest skuteczną metodą leczenia alergii? Z pewnością można powiedzieć, że tak. a jego skuteczność potwierdzono u wielu osób.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze