Zaloguj
Reklama

Oczyszczanie skóry podstawą prawidłowej pielęgnacji

Autorzy: lek. Paulina Raczyńska
Dbanie o cerę
Fot. panthermedia
Dbanie o cerę
(0)

W kulturze zachodniej stosowanie produktów pielęgnacyjnych stanowi kluczowy punkt dbania o cerę. W krajach azjatyckich natomiast, podstawą jakiejkolwiek pielęgnacji jest etap odpowiedniego i dokładnego oczyszczania, które pozwala nam zapewnić jej jak najlepszą kondycję i bezsprzecznie zwiększa skuteczność kolejnych działań na skórze.

Reklama

Tylko w pełni oczyszczona skóra jest w stanie przyjąć i wchłonąć nakładane na nią poszczególne składniki, dlatego tak ważne jest, by każdego wieczoru skóra została oczyszczona z makijażu, nadmiaru sebum, kurzu i innych zanieczyszczeń. Bardzo istotne jest także zdaniem dermatologów, którzy jednogłośnie twierdzą, że zmiany trądzikowe i podrażnienia skóry u osób dorosłych są często efektem niedokładnie umytej i oczyszczonej wieczorem twarzy. Bardzo ważne jest, by podczas tej czynności nie naruszać zbyt agresywnie naturalnej bariery lipidowej naskórka.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów służących usunięciu zanieczyszczeń: od płynów micelarnych po chusteczki do demakijażu. Mogą być one stosowane jedynie jako produkty uzupełniające, ale najbardziej efektywne i odpowiednie oczyszczanie twarzy powinno odbywać się zawsze przy użyciu wody i odpowiednich preparatów myjących. Ważny jest także dobór odpowiedniego środka myjącego, który zawsze powinien być dobrany do potrzeb skóry i rodzaju cery. Wśród uniwersalnych cech dobrego preparatu myjącego wymienia się: właściwości pielęgnacyjne, łagodne działanie niepozostawiające uczucia wysuszenia i ściągnięcia oraz brak sztucznych substancji koloryzujących i zapachowych.

Wśród dostępnych preparatów najbardziej rozpowszechnione na rynku kosmetycznym są żele myjące, mydła, płyny micelarne, a w ostatnim czasie – olejki myjące.

Oczyszczanie skóry powinno być czynnością dokładną i staranną – podzieloną na dwa etapy.

Pierwszy polega na rozbiciu cząsteczek brudu i makijażu. Można zastosować w nim zarówno płyn micelarny, jak i chusteczki do demakijażu. Całkiem przydatne mogą okazać się także ściereczki z mikrofibry, gdy nie jesteśmy w stanie dokładnie zmyć makijażu twarzy czy oczu. Drugi etap to mycie właściwe: usunięcie za pomocą wody resztek zanieczyszczeń, których nie udało się w pełni usunąć. Na tym etapie niezbędne są żele, olejki myjące lub mydła. Preparaty te zawsze należy najpierw rozetrzeć w dłoni i dopiero nałożyć na twarz. Po tym etapie powinno się bardzo delikatnie wytrzeć twarz, najlepiej jedynie odsączyć nadmiar wody bez mocnego tarcia skóry.

Pamiętajmy więc, że pojawiające się niedoskonałości skóry twarzy nie muszą zawsze wynikać z problemów dermatologicznych, ale mogą być efektem zbyt pobieżnego oczyszczania.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Kwiatkowska B.: Skóra. Azjatycka pielęgnacja po polsku. Pascal. Warszawa 2017, s. 19-27.

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze