Zaloguj
Reklama

Obrzęk twarzy: przyczyną może być alergia, ale i zaburzenia hormonalne

Pielęgnacja twarzy u kobiet
Fot. medforum
Pielęgnacja twarzy u kobiet
(0)

Obrzęk twarzy zazwyczaj budzi wyraźny niepokój zmagającego się z nim pacjenta. I słusznie, bo przyczyny tego problemu mogą być bardzo nawet poważne – obrzęk twarzy może bowiem wynikać z wystąpienia anafilaksji, jak i choroby wymagającej długiego leczenia, jaką jest promienica. Jakie mogą być inne jeszcze przyczyny obrzęku twarzy i kiedy, mając ten problem, pacjent bezzwłocznie powinien udać się do lekarza?

Reklama

Dolegliwość w postaci obrzęku twarzy zauważalna jest zwykle dość szybko przez pacjentów – wystarczy jedno spojrzenie w lustro i chory od razu stwierdza taką nieprawidłowość. Tak jak jednak zauważenie obrzęku nie jest trudne, tak już dużo trudniejsze jest stwierdzenie, co doprowadziło do tego problemu. Możliwych przyczyn obrzęku twarzy jest bowiem naprawdę wyjątkowo dużo.

Obrzęk twarzy może być spowodowany bakteryjną chorobą – promienicą. Jednostka ta doprowadza do obrzęku tkanek miękkich, a także do pojawiania się w ich obrębie ropni. Promienica jest chorobą wymagającą jak najwcześniejszego rozpoznawania – jej leczenie może bowiem trwać nawet wiele miesięcy, czas ten może być jednak krótszy, jeżeli terapia zostanie rozpoczęta w krótkim czasie od wystąpienia tej jednostki.

Jedną z groźniejszych przyczyn obrzęku twarzy jest anafilaksja. Jest to wyjątkowo silna reakcja na alergen, w stosunku co do którego pacjent jest uczulony. W przypadku anafilaksji pojawiać się może obrzęk twarzy, ale i inne poważne dolegliwości, takie jak np. zaburzenia oddychania, nagły spadek ciśnienia tętniczego krwi czy nawet utrata świadomości.

Wśród innych jeszcze możliwych przyczyn obrzęku twarzy wymieniane są m.in.:

  • alergiczne zapalenie spojówek,
  • zapalenie zatok,
  • infekcje zębopochodne (np. ropień zęba),
  • niedoczynność tarczycy,
  • zespół Cushinga,
  • reakcje uczuleniowe (np. na jakieś leki).

Obrzęk twarzy – ze względu na to, że spowodowany może on być poważnymi schorzeniami – nigdy nie powinien być bagatelizowany. Najlepiej udać się w jego przypadku do lekarza, w sytuacji zaś, gdy obrzęk twarzy pojawia się nagle i szybko przybiera duże natężenie oraz wtedy, gdy utrzymuje się on przez dłuższy czas, wskazana staje się nawet pilna konsultacja ze specjalistą.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze