Zaloguj
Reklama

Niższy poziom przeciwutleniaczy może tłumaczyć wyższe ryzyko raka skóry u mężczyzn

Autorzy: Anna Pyka
Zmarszczki u mężczyzn
Fot. Shutterstock
Zmarszczki u mężczyzn
(0)

Mężczyźni są trzy razy częściej narażeni na zachorowanie na raka skóry niż kobiety. Nowe badania mogą dostarczyć części odpowiedzi, dlaczego tak się dzieje.

Reklama

Naukowcy z Ohio State University Comprehensive Cancer Center - Arthur G. James Cancer Hospital i Richard J. Solove Research Institute zbadali związek pomiędzy poziomem przeciwutleniaczy a ryzykiem zachorowania na raka skóry.

Wyniki sugerują, że kobiety mają bardziej naturalną ochronę antyoksydantów w skórze niż mężczyźni. W rezultacie, mogą być oni bardziej podatni na stres oksydacyjny w skórze, co może zwiększyć ryzyko raka skóry u mężczyzn w porównaniu do kobiet.

Badanie wykazało również, że narażenie na działanie UVB spowodowało unikalne zapalenie białej populacji komórek krwi, zwanych komórkami supresyjnymi pochodzącymi z linii mieloidalnej, co doprowadziło do ich migracji ze szpiku kostnego w kierunku skóry.

To z kolei może oznaczać, że  wywołane UVB komórki zapalne przyczyniają się do powstawania nowotworów skóry i być może innych nowotworów, a nie tylko ułatwiają progresję raka, jak powszechnie się uważa.
Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Science Daily

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze