Zaloguj
Reklama

Niesztowica

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Żródło: Jabłońska S. Majewski S. Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa
Pośladki
Fot. ojoimages
Pośladki
(4)

Niesztowica to choroba objawiająca się wykwitem pęcherzowo-ropnym, który następnie przekształca się w owrzodzenie pokryte strupem.

Reklama

Wywoływana jest przez paciorkowce, gronkowce oraz inne bakterie. Schorzenie często współistnieje z różą. Początkowo występuje wiotki pęcherz wypełniony treścią ropną, który łatwo może ulec rozerwaniu. Jego dno ulega rozpadowi w wyniku czego powstaje owrzodzenie.

Najczęstsza lokalizacja to kończyny dolne, zwłaszcza podudzia oraz tułów i pośladki. Rzadziej zmiany umiejscowione są na kończynach górnych. Okres trwania choroby wynosi kilka tygodni. Po zmianach zostają przebarwienia na obwodzie blizny.

Czynnikami usposabiającymi są

  • niedostateczna higiena, zwłaszcza w przypadku chorób objawiających się świądem skóry
  • niedożywienie lub ogólne wyniszczenie.

Choroba często dotyka osoby o niskim statusie socjo-ekonomicznym.

Leczenie polega na stosowaniu antybiotyków oraz leków wzmacniających. Zasadnicze znaczenie ma tutaj rozpoznanie czynników usposabiających. We wczesnym stadium można przeciąć pęcherze i oczyścić owrzodzenia. Następnie stosuje się aerozole i kremy z antybiotykami lub środkami odkażającymi.

Reklama
(4)
Komentarze