Zaloguj
Reklama

Miód może być skuteczny w leczeniu i zapobieganiu zakażeniom ran

Autorzy: Anna Pyka
Kobieta
Fot. ojoimages
Kobieta
(5)

Miód Manuka może pomóc leczyć przewlekłe infekcje ran, a przede wszystkim zapobiegać ich rozwojowii. Badania dostarczają dowodów na słuszność klinicznego zastosowania miodu Manuka w leczeniu zakażeń bakteryjnych, w obliczu rosnącej oporności na antybiotyki.

Reklama

Miód od dawna znany jest ze swych antybakteryjnych właściwości. Tradycyjne środki zawierające miód były używane w miejscowym leczeniu ran przez różne starożytne cywilizacje. Miód Manuka pochodzi z nektaru zebranego przez pszczoły żerujące na drzewie Manuka, które rośnie w Nowej Zelandii i części Australii.

Ten rodzaj miodu wykazuje zdolność do zahamowania ponad 80 gatunków bakterii, a jednak jego przeciwbakteryjne właściwości nie zostały jeszcze w pełni wykorzystane przez współczesną medycynę, ponieważ mechanizmy jego działania nie są w pełni zrozumiałe.

Odkryto, że miód zmniejsza ekspresję białek powierzchniowych bakterii, zahamowuje  wiązania ludzkiej fibronektyny, co sprawia, że tworzenie biofilmu przez bakterie, jest mniej prawdopodobne. Jest to możliwy mechanizm, dzięki któremu miód manuka minimalizuje wszczęcie ostrych infekcji ran, a także zapobiega przewlekłym zakażeniom.
Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Science Daily

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze