Łysienie – problem kobiet i mężczyzn

Łysienie dotyczy 40% mężczyzn i 20% kobiet powyżej 50 roku życia. Przebiega ono odmiennie u obu płci, co spowodowane jest różnicą w poziomie testosteronu.
Wygląd zewnętrzny odgrywa obecnie ogromną rolę, dlatego łysienie może powodować obniżenie samooceny. Przyczyny utraty włosów u kobiet mogą być różne. Zdarza się, że włosy wypadają podczas ciąży. Związane jest to z przekazywaniem dziecku wielu minerałów i witamin.
Z tego samego powodu łysienie może występować podczas karmienia i zazwyczaj ustaje po tym okresie. Wypadanie włosów może być też związane z menopauzą. Włosy osłabione są również podczas chorób, szczególnie dotyczących wątroby oraz tarczycy.
Najczęściej występującym rodzajem łysienia jest łysienie androgenowe. Przebiega ono w odmienny sposób u kobiet i mężczyzn. W typie męskim łysienie zaczyna się w okolicy kątów czołowych i szczytu głowy. Powstają tzw. zakola. Następnie utrata włosów obejmuje okolice skroniową i ciemieniową.
Typ kobiecy charakteryzuje się rozlanym przerzedzeniem włosów centralnej części głowy z zachowaniem pasma owłosienia w okolicy czołowej. Jednak warto zaznaczyć, że u kobiet łysienie może przebiegać według typu męskiego.
Proces wypadania włosów u mężczyzn może zacząć się w każdym wieku. Zakola pojawiają się zazwyczaj około 18 roku życia. Szybkość postępowania jest zmienna. Około 30 roku życia łysienie zaczyna dotyczyć szczytu głowy. Następnie proces spowalnia lub nawet całkowicie ustępuje.