Zaloguj
Reklama

Łuszczyca - jak ją rozpoznać?

Autorzy: Marcin Rokita
Ból barku
Fot. medforum
Ból barku
(4)

Łuszczyca jest zaraz po trądziku pospolitym najczęściej występującym na świecie schorzeniem skóry i według różnych statystyk może dotykać od 2 do nawet 4 proc. populacji.

Reklama

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą skóry charakteryzującą się powstawaniem czerwonych plam na skórze, często towarzyszą temu srebrzysto-białe łuski martwych komórek skóry. Jest chorobą autoimmunologiczną, co oznacza, że ​​układ odpornościowy atakuje zdrowe komórki w organizmie, a w tym przypadku komórki skóry. Dojrzewają one i umierają w mniej niż tydzień, co jest niezwykle szybkim procesem zważywszy, że u zdrowej osoby trwa to miesiąc. Ma ona podłoże genetyczne i nie jest zaraźliwa

Istnieje kilka różnych typów łuszczycy, które różnią się obszarem występowania na skórze i rodzajem plam Najczęściej występującą odmianą łuszczycy jest łuszczyca plackowata. Towarzyszą jej wykwity w postaci zgrubiałych i płaskich zmian na skórze mające wyraźny zarys. Zmiany mają zazwyczaj kolor różowo-pomarańczowy i przeważnie pokrywa je sucha skóra. Może ona obejmować poszczególne obszary, lub całe ciało. W 60 - 70% przypadków, łuszczycy towarzyszy swędzenie skóry.

Jeżeli wydaje Ci się, że możesz mieć łuszczycę, skontaktuj się niezwłocznie z lekarzem dermatologiem, aby ostatecznie potwierdzić diagnozę.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze