Zaloguj
Reklama

Leczenie odcisków

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Masaż stóp
Fot. ojoimages
Masaż stóp
(0)

Odciski to zgrubienia skóry występujące najczęściej na dłoniach i stopach. Spowodowane są uciskiem lub tarciem w miejscu powstania odcisku.

Reklama

Pogrubienie skóry stanowi reakcję ochronną, która zapobiega tworzeniu się pęcherzy. Głównym objawem jest grubsza i utwardzona skóra w miejscu tarcia lub ucisku, może być też sucha i mieć tendencję do łuszczenia. Zgrubienia mogą być bolesne. Zazwyczaj jedynym potrzebnym leczeniem jest zapobieganie dalszemu tarciu.

Jeżeli powodem powstania odcisku są źle dobrane buty, konieczna jest ich wymiana. To powinno zniwelować problem w większości przypadków. Podczas leczenia można zabezpieczyć odcisk specjalnymi plastrami. W domowych warunkach pomocne mogą być okłady z cebuli. Można również wymoczyć odciski w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej.

Nawilżona skóra łatwo poddaje się delikatnemu ścieraniu przy pomocy pumeksu. Wieczorem można posmarować zgrubiałą skórę maścią nagietkową. W przypadku bardziej problematycznych odcisków wskazane jest leczenie chirurgiczne. Polega ono na wycięciu fragmentu skóry. Zabieg ten jest bezbolesny i nie wiąże się z hospitalizacją. Możliwe jest też usuwanie laserowe. Zrogowaciały naskórek zostaje usunięty szybko i bezboleśnie.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze