Zaloguj
Reklama

Kto najczęściej choruje na nowotwory skóry?

Autorzy: Patrycja Piechaczek
Kobieta
Fot. Pantherstock
Kobieta
(0)

Nowotwory to grupa ponad 100 różnorodnych chorób, które mogą być zlokalizowane w różnych narządach organizmu. Nowotwory skóry najczęściej mają postać małych guzków lub nacieków, które zazwyczaj drążą w głąb tkanek, czasem krwawią lub ropieją.

Reklama

Rak skóry najczęściej dotyka osób po 60 roku życia, a w szczególności ludzi narażonych na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych oraz czynników chemicznych, np. środki ochrony roślin, pestycydy. Rolnicy, pracownicy drogowi i budowlani, ogrodnicy, osoby zajmujące się zbiorem owoców czy pracownicy polowi najczęściej chorują na nowotwory skóry.

Ryzyko zachorowania na czerniaka złośliwego jest znacznie większe niż w populacji ogólnej u osób, u których krewny I stopnia chorował na czerniaka, u osób o jasnej albo rudej karnacji, u ludzi posiadających liczne znamiona barwnikowe w górnej części pleców, osób które przed 20 rokiem życia wielokrotnie uległy poparzeniom słonecznym z powstaniem pęcherzy, osób które przez minimum 3 lata pracowały na otwartej powierzchni w okresie letnim, np. przy zbiorach owoców, warzyw, oraz u chorych na keratosis actinica.

Warto pamiętać o ochronie skóry, np. poprzez stosowanie kremów z filtrem UV oraz o częstych kontrolach znamion. Należy też minimalizować czas oddziaływania na skórę szkodliwych czynników.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Nowotwory skóry. Co trzeba wiedzieć!" Opolska Fundacja Antynowotworowa, pod redakcją Janusza Patyk, 2009

Reklama
(0)
Komentarze