Zaloguj
Reklama

Koronawirus a astma i inne choroby alergiczne

Autorzy: lek. Marta Litwińska
Pandemia wirusa
Fot. shutterstock
Pandemia wirusa
(0)

Coraz wyższa liczba pacjentów zmaga się z chorobami alergicznymi. W okresie ciągle zmieniającej się sytuacji epidemiologicznej w kraju, wiele osób może być zaniepokojonych wpływem chorób alergicznych na przebieg infekcji koronawirusem. Z tego względu eksperci Polskiego Towarzystwa Alergologicznego przedstawili swoje stanowisko w tej sprawie.

Reklama

Pacjenci chorujący na astmę i inne choroby alergiczne powinni przestrzegać zasad prewencji polegających na częstym myciu rąk, zachowaniu zaleconego dystansu społecznego oraz ograniczeniu kontaktów społecznych. W przypadku pacjentów zmagających się z astmą eksperci zwracają szczególną uwagę na kontynuację leczenia zgodnie z zaleceniami lekarza. Wszelkie zmiany w leczeniu powinny być skonsultowane z lekarzem. W tym celu można skorzystać z e-porady. W przypadku stosowania leków wziewnych należy pamiętać o poprawnej technice ich stosowania. Wszelkie wątpliwości związane z ich aplikacją warto skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Dodatkowo należy pamiętać o odpowiednim odpoczynku i zdrowym stylu życia.

W grupie pacjentów z alergicznym nieżytem nosa eksperci zwracają uwagę na utrzymanie i stosowanie dotychczasowego leczenia. Nie ma danych, które wskazują, jak alergiczny nieżyt nosa wpływa na infekcję koronawirusem. Jednak niestosowanie leczenia powoduje wystąpienie objawów (kichanie, świąd, wyciek z nosa) i częstszy kontakt rąk z nosem oraz oczami. Dlatego ważne jest stosowanie zasad prewencji i częste mycie rąk.

Eksperci zalecają pacjentom z chorobami skóry, takimi jak atopowe zapalenie skóry, pokrzywka przewlekła i obrzęk naczynioruchowy częste stosowanie środków bakteriobójczych oraz mycie rąk, jak również szczególną ochronę skóry przed wysychaniem i utratą jej ciągłości.

Warto pamiętać o regularności stosowania leczenia oraz systematycznego kupowania leków. Wszelkie niepokojące objawy występujące w przypadku chorób alergicznych warto skonsultować z lekarzem poprzez e-poradę.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze