Zaloguj
Reklama

Kłykciny kończyste

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Źródło: Condylomata acuminata – treatment - Alicja Kowzan-Korman [w] Postępy Dermatologii i Alergologii 2003; XX, 5: 316-320
Lekarz
Fot. ojoimages
Lekarz
(4)

Kłykciny kończyste mają wygląd przyrosłych, kalafiorowatych grudek. Najczęściej zlokalizowane są na brzegu żołędzi, w okolicach wędzidełka, na wewnętrznej blaszce napletka lub w okolicy odbytu. Grudki są miękkie o barwie skóry, czerwonej lub brunatnej.

Reklama

Istnieją trzy odmiany brodawek umiejscowionych na narządach płciowych lub wokół odbytu. Pierwsza z nich to klasyczne kłykciny kończyste, druga to odmiana płaska, ostatnią grupę stanowią kłykciny olbrzymie. Choroba jest bardzo zaraźliwa, najczęściej przenoszona droga płciową.

Wywołują ją wirusy HPV 6 i HPV 11. Najlepsze warunki do rozwoju to ciepłe i wilgotne otoczenie. Czynnikami predysponującymi mogą być choroby zapalne skóry okolicy odbytu, przewlekłe upławy z pochwy lub stulejka. Około 1% wszystkich osób aktywnych seksualnie ma kłykciny na narządach płciowych. U około 15-20% chorych bez objawów chorobę wykrywa się dzięki badaniu DNA HPV.

Długo nieleczone i przerosłe zmiany noszą nazwę kłykcin Buschkego-Loewebsteina. Cechą charakterystyczną jest wieloletni przebieg i naciekanie okolicznych tkanek. Niestety żadna z obecnie dostępnych form leczenia nie gwarantuje 100% skuteczności. Leczenie nie powinno pozostawiać blizn, być zbyt agresywne lub bolesne. Obecnie stosuje się terapie farmaceutykami, leczenie chirurgiczne, krioterapię lub laseroterapię. Leki nie są w stanie całkowicie wyeliminować wirusa z organizmu. Wykwity mogą pojawić się po dowolnie długim okresie utajenia.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze