Zaloguj
Reklama

Już po 30 minutach ekspozycji na słońcu twoja skóra może być czerwona! Wpływ na to ma warstwa ozonowa i poziom UV

Poparzenie słoneczne u dziecka
Fot. Shutterstock
Poparzenie słoneczne u dziecka
(0)

Lato to pora roku, kiedy poziom UV jest średnio na poziomie 8, co oznacza, że ​​jest wysoki, a całkowita ilość ozonu atmosferycznego jest poniżej średniej. Ma to znaczące konsekwencje dla ludzi. Po wystawieniu na bezpośrednie działanie promieni słonecznych w południe skóra reaguje zaczerwienieniem lub pigmentacją już po około trzydziestu minutach.

Reklama

Warstwa ozonowa, która składa się ze stosunkowo wysokiego stężenia ozonu, znajduje się w stratosferze między 25 a 35 kilometrów nad powierzchnią ziemi. Cząsteczki ozonu pochłaniają promieniowanie ultrafioletowe, które ma negatywny wpływ na naszą skórę.

Warstwa ozonowa odfiltrowuje ponad 95 procent promieniowania ultrafioletowego, ogrzewając ją, a tym samym wzrasta temperatura w górnej warstwie troposfery. Ma to kluczowe znaczenie dla przetrwania ludzi na naszej planecie.

Indeks UV służy do wyrażenia intensywności światła słonecznego. Wartość wskaźnika UV zależy od szerokości geograficznej, wysokości i stanu warstwy ozonowej. Najwyższe wartości znajdują się w rejonie równików. Wraz z wysokością wskaźnik UV wzrasta o około jedną jednostkę na każde 800 metrów wysokości. Kiedy ozon atmosferyczny jest poniżej średniej, więcej promieni słonecznych pada na powierzchnię Ziemi, a wartość indeksu UV wzrasta.

Wraz ze wzrostem stopnia wskaźnika UV wzrasta również niezbędna ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym:

  • Od 0. do 2. stopnia - Brak zagrożeń dla zdrowego człowieka - zalecane noszenie okularów przeciwsłonecznych; noś je, jeśli masz bardzo wrażliwe oczy.
  • Od 3. do 5. stopnia - Średnie zagrożenie podczas dłuższego przebywania na słońcu. Noś okulary przeciwsłoneczne, ochraniaj ciało ubraniami i nakryciem głowy, w południe, gdy promieniowanie jest najintensywniejsze, poszukaj zacienionego miejsca.
  • Od 6. do 7. stopnia - Wysokie i bardzo wysokie zagrożenie podczas dłuższego przebywania na słońcu. Noś okulary przeciwsłoneczne, używaj kremów z filtrem SPF 15 lub wyższym, ochraniaj ciało jasnymi ubraniami oraz nakryciami głowy, ograniczaj czas przebywania na słońcu od 2-3 godzin przed i po górowaniu Słońca (od około 11:00 do 16:00 w lecie).
  • Od 8. do 10. stopnia - Bardzo wysokie zagrożenie podczas przebywania na słońcu. Należy chronić się w sposób jak wyżej. Dodatkowo należy jeszcze bardziej troszczyć się o skórę, gdyż może wystąpić bardzo szybkie opalanie, a nawet oparzenie.
  • Od 11. stopnia - Ekstremalne zagrożenie podczas przebywania na słońcu. Stosuj wszelkie metody ochrony wliczając w to: okulary przeciwsłoneczne, kremy z filtrem i inne. Ochraniaj ciało nosząc koszulki z długim rękawem oraz spodnie; noś szerokie, jasne kapelusze. Ograniczaj czas przebywania na słońcu.
Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze