Zaloguj
Reklama

Jasne plamy na skórze - bielactwo

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Twarz
Fot. ojoimages
Twarz
(5)

Na bielactwo choruje nawet do 4% populacji. Choroba nie jest zależna od płci rasy ani wieku, chociaż w połowie przypadków zaczyna się przed 20 rokiem życia.

Reklama

Zmniejszenie wydzielania melaniny spowodowane jest uszkodzeniem lub zniszczeniem melanocytów naskórkowych.

Wyróżniamy 3 typy bielactwa:

  • Pierwszy z nich zlokalizowany ma 3 odmiany. W odmianie ogniskowej istnieje jedno lub więcej ognisk bielaczych zlokalizowanych w jednej okolicy. Jeżeli występuje jedno lub więcej ognisk depigmentacji w obrębie jednego dermatomu mamy do czynienia z odmianą segmentową. W przypadku odmiany śluzówkowej zajęte są tylko błony śluzowe.
  • Drugim typem choroby jest bielactwo uogólnione. W przypadku odmiany akralno-twarzowej zmiany dotyczą paliczków palców rąk oraz okolic naturalnych otworów. Dla odmiany pospolitej charakterystyczne są rozsiane ogniska bielacze.
  • stnieje też postać mieszana w przypadku, której współistnieją dwie odmiany jednocześnie. Ostatnim typem jest typ uniwersalny, w którym depigmentacja dotyczy całego ciała.

Plamy zazwyczaj mają średnice od kilku milimetrów do kilku centymetrów i przebarwione brzegi. Najczęściej zlokalizowane są w miejscach najbardziej narażonych na promieniowanie UV. Jeśli zmiany będą występowały na skórze owłosionej depigmentacja może dotyczyć również włosów.

Początek choroby często wiązany jest z silnymi przeżyciami lub urazami skóry. Bielactwo nie powoduje dolegliwości bólowych ani stanów zapalnych. Przebieg choroby jest trudny do przewidzenia. Zdarza się, że zmiany ustępują, przeważnie jednak utrzymują się całe życie.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Misterska M., Szulczyńska-Gabor J., Żaba R.,Etiopatogeneza, obraz kliniczny i leczenie bielactwa [w:] Postępy Dermatologii i Alergologii XXVI; 2009/4

Reklama
(5)
Komentarze