Zaloguj
Reklama

Jakie środki są najskuteczniejsze na grzybicę paznokci?

Grzybica paznokci
Fot. Polfarmex
Grzybica paznokci
(0)

Grzybica paznokci to nieprzyjemna przypadłość, którą stosunkowo łatwo się zarazić. Proces leczenia grzybicy jest długotrwały, może trwać nawet kilka miesięcy – stąd kluczowa jest systematyczność w stosowaniu produktów leczniczych. 

Reklama

Onychomikoza czyli grzybica dotyka częściej paznokci na stopach, niż paznokci na dłoniach. Grzybica wywoływana jest przez dermatofity, takie jak np. Trychophyton rubrum, czy Trychophyton  fluccosum. O wiele rzadziej wywoływana jest przez pleśniaki czy drożdżaki. Zainfekowana płytka paznokcia staje się zgrubiała, przybiera charakterystyczny mleczno-żółty kolor, z czasem staje się brązowa i krucha. 

Do leczenia miejscowego stosuje się leki OTC czyli nie wymagające recepty, do nabycia w każdej aptece. Najczęściej stosowane leki zawierają w swoim składzie:

  • 8% cyklopiroks w postaci lakieru do paznokci,
  • amorolfinę w stężeniu 50 mg/ml również w postaci lakieru,
  • preparaty złożone zawierające kwas borowy, salicylowy, galusowy, octowy czy salicylan metylu. 

Leki w formie lakieru powinny być aplikowane raz do kilku razy w tygodniu. Przed aplikacją lakieru, płytka musi zostać skrócona i spiłowana. Przed nałożeniem kolejnej warstwy lakiero, należy zmyć poprzednią. 

W przypadku, gdy leki bez recepty nie pomogą – konieczna może być powtórna wizyta u lekarza i wdrożenie terapii opartej na lekach na receptę np. terbinafinie, itrakonazolu, flukonazolu. Terapia ogólna przyniesie ulgę i pozwoli na wyleczenie choroby w sytuacji, gdy leki miejscowe nie dadzą rady. W leczeniu grzybicy kluczowa jest systematyczność. 

Pamiętajmy – nie bagatelizujmy grzybicy. Jest to choroba która szybko się rozprzestrzenia, przez co łatwo zarazić pozostałych mieszkańców!

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze