Jakie dolegliwości mogą być wczesnymi objawami półpaśca?

Półpasiec, będący tak naprawdę reaktywacją utajonego zakażenia wirusem ospy wietrznej, kojarzony jest przede wszystkim z występowaniem charakterystycznych zmian skórnych, którymi są bolesne pęcherzyki. Zanim jednak u chorego na tę jednostkę pojawią się objawy na skórze, występować mogą innego rodzaju dolegliwości – jakie więc mogą być wczesne objawy półpaśca i kto jest szczególnie zagrożony wystąpieniem tej jednostki?
Półpasiec jest schorzeniem, które wywołuje drobnoustrój odpowiedzialny za ospę wietrzną – pierwszy z wymienionych problemów pojawia się zwykle po latach od tego, jak człowiek chorował na ospę. Wirus ospy wietrznej – już po tym, jak pacjent wyzdrowieje z pierwszego zakażenia – pozostaje w ludzkim organizmie. Bytuje on w zwojach nerwowych w formie uśpionej, jednakże – wskutek różnych czynników – po wielu latach dochodzić może do uaktywnienia się wirusa, jego namnażania się u pacjenta i ostatecznie rozwijać się może wtedy półpasiec.
Schorzenie kojarzone jest z występowaniem charakterystycznych, bolesnych zmian skórnych, przybierających formę pęcherzyków. Zazwyczaj nie są one jednak ani jedynym, ani pierwszym objawem – wyróżnić można bowiem wczesne objawy półpaśca. Wśród dolegliwości, które mogą pojawiać się u chorych na tę jednostkę na 3 do 5 dni przed pojawieniem się u nich charakterystycznej wysypki, wymienić można:
- ból lub uczucie pieczenia po jednej stronie ciała (zwykle odczuwane na dość ograniczonej, niewielkiej powierzchni ciała),
- poczucie znacznego osłabienia,
- bóle głowy,
- dreszcze,
- gorączkę,
- nudności,
- biegunkę,
- nietypowe doznania czuciowe, takie jak mrowienia czy uczucie drętwienia w jakimś miejscu na ciele.
Powyżej wymienione dolegliwości są raczej niespecyficzne i na samej tylko ich podstawie raczej ciężko wysunąć podejrzenie półpaśca. Warto tutaj jednak zwrócić uwagę na to, jakie są czynniki ryzyka półpaśca – u tych bowiem osób, które są nimi obarczone, istotnie zwiększone jest ryzyko, że wcześniej opisane objawy wynikają właśnie z zachorowania na półpasiec. Wpływ na ryzyko rozwoju schorzenia mają:
- wiek: im pacjent jest starszy, tym ryzyko zachorowania na półpasiec staje się większe,
- choroby przewlekłe (takie jak np. cukrzyca, niewydolność serca czy przewlekła obturacyjna choroba płuc),
- osłabienie odporności (które może być wynikiem chorowania na AIDS, jak i przyjmowania leków immunosupresyjnych),
- doświadczanie silnego stresu.