Zaloguj
Reklama

Jakie choroby mogą prowadzić do zmian skórnych na dłoniach?

Krem do rąk
Fot. panthermedia
Krem do rąk
(0)

Ze względu na to, że dłonie mają styczność z wieloma różnymi czynnikami środowiskowymi, rozmaite zmiany skórne pojawiają się w ich obrębie stosunkowo często. Mogą one być przejawem zarówno pokrzywki, jak i atopowego zapalenia skóry czy oparzenia słonecznego. W sytuacji, gdy zmiany te są nasilone lub stanowią źródło silnego niepokoju u pacjenta, nie ma z czym zwlekać – konieczne jest wtedy udanie się do specjalisty.

Reklama

Jedną z częstszych postaci zmian skórnych w obrębie dłoni jest pokrzywka – szacuje się, że w swoim życiu przynajmniej jednokrotnie pojawia się ona u nawet 20% populacji. Charakterystyczne dla tej jednostki jest pojawianie się na skórze drobnych bąbli, otoczonych zaczerwienieniem, w przypadku pokrzywki pacjenci mogą skarżyć się również na bardzo nawet nasilony świąd.

Zmiany skórne na dłoniach mogą przyjmować postać wyprysku kontaktowego. Objawami tej jednostki są silny świąd skory, a także pojawianie się w jej obrębie zaczerwienienia, pęcherzyków oraz łuszczących się grudek.

Problemem, w przypadku którego zmiany skórne na dłoniach mogą występować przewlekle, jest atopowe zapalenie skóry. W początkowych etapach u chorych pojawiają się zaczerwienienia skóry, zmiany grudkowe i pęcherzykowate, oprócz tego rozwijać się mogą u nich także sączące się rany. Z biegiem czasu dochodzić może do znacznego pogrubienia skóry oraz jej przesuszenia.

Wśród innych, możliwych jeszcze przyczyn zmian skórnych na dłoniach wymienić należy m.in. takie jednostki, jak:

Biorąc pod uwagę powyższe, doskonale widać, że do zmian skórnych na dłoniach doprowadzać może bardzo duża liczba jednostek. Ze względu na to raczej nie warto podejmować prób stawiania samemu sobie diagnozy – w razie wystąpienia niepokojących zmian najlepiej udać się do dermatologa, który będzie w stanie nie tylko prawidłowo rozpoznać problem, ale i zalecić odpowiednie do jego rodzaju leczenie.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze