Zaloguj
Reklama

Jak zapobiegać błyszczeniu się cery?

Autorzy: Agencja InpulsPr i Centrum Dermatologiczno-Kosmetycznym Der-Med, zdjęcia: ojoimages, informacja prasowa
Krem do twarzy
Fot. ojoimages
Krem do twarzy
(5)

Tłusta cera lepiej znosi kontakt z twardą wodą i mydłem niż inne rodzaje skóry. W jej pielęgnacji należy zwrócić szczególną uwagę na regulację produkcji sebum przez gruczoły łojowe. Nie zaleca się stosowania kosmetyków działających w „agresywny” sposób, które mogłyby naruszyć naturalną florę bakteryjną skóry lub szkodliwie ją odtłuścić. Zabiegi pielęgnacyjne paradoksalnie powinny skupiać się na nawilżaniu i odświeżaniu, ponieważ zbyt przesuszony naskórek intensyfikuje pracę gruczołów łojowych.

Reklama

Błyszczenie twarzy, zmiany skórne oraz powikłania trądzikowe to objawy tłustej cery, które pojawiają się dopiero po okresie pokwitania (około 12 roku życia).Często łączy się je z występującą u nastolatków „burzą hormonów”. - W młodym wieku zabiegi pielęgnacyjne najczęściej ograniczają się do codziennego oczyszczania i odżywiania skóry – mówi Agnieszka Kowalska–Siuda kosmetolog w Centrum Dermatologiczno-Kosmetycznym.

W takim przypadku warto  stosować delikatne żele myjące oraz toniki. Podstawową funkcją tych kosmetyków jest odświeżenie, ściągnięcie porów oraz odbudowa warstwy ochronnej naskórka, dzięki przywróceniu jej naturalnego pH. Przynajmniej raz w tygodniu zalecam wykonywanie peelingu drobnoziarnistego, który usuwając zrogowaciałą powierzchnię skóry pozwala na lepsze wchłanianie stosowanego kremu lub serum – dodaje ekspert. Na tłustą cerę dobrze oddziałują beztłuszczowe kosmetyki o lekkiej konsystencji. Ich działanie polega na normalizacji i regulacji funkcjonowania komórek skóry oraz matowieniu jej powierzchni. Zarówno latem, jak i zimą warto także stosować kosmetyki z odpowiednim filtrem UV.

Zasady domowej pielęgnacji przetłuszczającej się skóry twarzy obejmują także zdrową, dobrze zbilansowaną dietę. Należy unikać produktów zawierających tłuszcze zwierzęce, żywności wysoko przetworzonej typu fast food, pikantnych przypraw i co najważniejsze… słodyczy. Wskazane jest natomiast jedzenie owoców, warzyw oraz wyrobów pełnoziarnistych. Przetłuszczająca się skóra twarzy wymaga również odpowiedniego nawilżenia od wewnątrz, dlatego zaleca się picie co najmniej 1,5 litra wody dziennie.

Piśmiennictwo

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze