Zaloguj
Reklama

Jak wzmocnić płytkę paznokcia?

Czerwone paznokcie
Fot. medforum
Czerwone paznokcie
(0)

Piękne paznokcie są marzeniem każdego. Zadbane i mocne świadczą o zdrowiu. Płytka paznokcia pozwala również zaobserwować zmiany chorobowe, z którymi boryka się organizm. Jak zadbać o płytkę paznokcia, aby stała się zdrowa?

Reklama

Domowe sposoby na wzmocnienie płytki paznokcia

Jednym z domowych sposobów, które mają wzmocnić i utwardzić paznokcie jest stosowanie surowej cebuli. Cebulę trzeba przekroić na pół, wydrążyć w niej otwór i umieszczać w nim paznokcie. Po kilku minutach kuracji ręce należy dokładnie umyć wodą z mydłem. Powszechnie stosowane są również olejki, np. olejek migdałowy czy oliwa z oliwek, którymi warto delikatnie nacierać niepomalowaną płytkę paznokcia. Innym, domowym sposobem jest stosowanie wyciągu z czosnku przygotowywanego z utartych ząbków czosnku zamoczonych w wodzie, w roztworze których należy moczyć paznokcie przez 20 minut dziennie. Wiele osób poleca również stosowanie rozmarynu lub aloesu. Tutaj, podobnie jak w przypadku czosnku, przygotowuje się roztwór wodny, w którym należy zanurzać dłonie. Dobrym sposobem na polepszenie kondycji łamliwych paznokci jest stosowanie soku z ogórka lub balsamu ze skrzypu polnego, którym można nacierać płytkę. Sprawdzonym sposobem jest również zastosowanie mieszaniny oliwy z oliwek, miodu i jaj – przygotowaną pastę należy nanieść na paznokcie i zostawić na pół godziny.

Suplementy diety dostępne w aptece

Pamiętajmy, że suplementy mają za zadanie wspierać organizm, a nie zastępować zasad racjonalnego żywienia. Suplementy diety dostępne w aptece mogą stanowić uzupełnienie naszej codziennej diety, a dzięki temu uzupełnić niedobór składników mineralnych, których brak może uwidaczniać się w problemach z paznokciami. Suplementy diety dostępne na rynku różnią się między sobą zawartością pierwiastków, warto wybierać produkty bogate w biotynę, która uznawana jest za jedną z najważniejszych witamin dla uzyskania pięknych, gęstych włosów i mocnych paznokci.

Odżywki w formie lakieru

Na rynku dostępny jest bogaty asortyment lakierów do paznokci, które mają wzmacniać płytkę i chronić ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Pamiętajmy, że tego typu produktów nie wolno stosować na uszkodzoną płytkę paznokcia. Warto również zwrócić uwagę na skład produktu i unikać tych z drażniącym powierzchnię paznokcia acetonem.

Dobre rady

Ważnym elementem, poza dietą i dbaniem o paznokcie, jest również odpowiednia, codzienna pielęgnacja. Myjąc naczynia czy sprzątając, warto stosować rękawiczki ochronne, które ochronią płytkę przed szkodliwymi chemikaliami czy wodą. Nigdy nie należy obgryzać paznokci – ślina zawiera enzymy, które negatywnie wpływają na płytkę, osłabiając ją. Nie wolno również zdrapywać lakieru – lepiej zastosować zmywacz, a następnie odżywkę.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze