Zaloguj
Reklama

Jak powstają zmarszczki?

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Zakupy
Fot. ojoimages
Zakupy
(0)

Zmarszczki to fałdy lub zgrubienia powstające na skórze. Najczęściej pojawiają się w wyniku starzenia, jednak mogą wystąpić po długotrwałym zanurzeniu w wodzie. Mimo, że mogą dodawać twarzy powagi i wyrazu mądrości oraz doświadczenia, większość osób chciałaby się ich za wszelką cenę pozbyć. Zazwyczaj pierwsze zmarszczki pojawiają się na twarzy, są to tzw. zmarszczki mimiczne.

Reklama

Niestety, proces starzenia negatywnie wpływa na elastyczność skóry. Dodatkowo staje się ona coraz bardziej sucha i cienka. Osłabia się również naturalna zdolność tkanek do ochrony przed uszkodzeniami spowodowanymi czynnikami zewnętrznymi. W konsekwencji powstają zmarszczki.

W wieku 25 lat brwi lekko się obniżają. Po około 5 latach fałdy nosowo-fałdowe zaczynają się pogłębiać. W 40. roku życia pojawiają się pierwsze zmarszczki na czole oraz tzw. „kurze łapki”. Mniej więcej po 10 latach pojawiają się zmarszczki w obrębie ust i szyi, pod wpływem utraty tłuszczu zmienia się również wygląd policzków. W wieku 60 lat oczy zaczynają wydawać się mniejsze z powodu fałdów skóry dookoła nich.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze