Zaloguj
Reklama

Jak pielęgnować skórę zimą?

Autorzy: dr n.med. Anna Pura-Rynasiewicz
Jak pielęgnować skórę zimą?
Fot. medforum
(5)

Zimą nasza skóra, narażona na szereg niekorzystnych czynników środowiskowych (niska temperatura na zewnątrz, ogrzewanie i klimatyzacja wewnątrz) wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Zimne i suche powietrze nasila utratę wody z naskórka i powoduje uszkodzenie płaszcza lipidowego. Skóra staje się sucha i ściągnięta, reaguje podrażnieniem na wiele kosmetyków.

Reklama

W skrajnych warunkach klimatycznych może dojść nawet do odmrożenia. Najbardziej wrażliwe na niską temperaturę są policzki, nos, uszy, a u osób długo przebywających na mrozie także dłonie i stopy. Na odmrożenia twarzy szczególnie narażeni są narciarze. Niebezpieczne jest zakrywanie ust i nosa tkaniną, co powoduje skraplanie się pary wodnej zawartej w wydychanym przez nas powietrzu i zamarzanie jej. Do ochrony nosa i ust przeznaczone są specjalne maski dla narciarzy i osób pracujących w skrajnych warunkach klimatycznych. Przebywając na mrozie, należy pamiętać o stosowaniu odpowiednich kremów ochronnych (Cold cream) zostawiających na powierzchni skóry warstwę izolującą. Konieczne jest także stosowanie kremów tłustych lub półtłustych, regenerujących płaszcz lipidowy i zabezpieczających przed utratą wody (elo-baza, nova-baza). Kremy na zimę powinny mieć gęstszą konsystencję niż te stosowane w cieplejszych porach roku Do ochrony ust koniecznie należy stosować specjalne pomadki tworzące ochronną powłokę na powierzchni czerwieni wargowej, gdyż jej naskórek jest bardzo cienki i łatwo ulega odwodnieniu.

Szczególnej uwagi wymaga również pielęgnacja skóry rąk – narażonej zarówno na niekorzystne czynniki atmosferyczne, jak i na działanie licznych detergentów. Na dłoniach jest bardzo niewiele gruczołów łojowych odpowiedzialnych m.in. za utrzymanie właściwego natłuszczenia skóry. Dlatego konieczne jest używanie dobrego kremu do rąk, który regeneruje naskórek i zabezpiecza go przed dalszymi uszkodzeniami.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze