Zaloguj
Reklama

Jak leczyć trudno gojące się rany? Odpowiedź naukowców z Gdańska

Plaster, skaleczenie kolana
Fot. Shutterstock
Plaster, skaleczenie kolana
(0)

Trudno gojące się rany to problem, z którym boryka się wielu przewlekle chorych. Dbanie o tego typu rany nie jest łatwe – należy konsekwentnie dbać o higienę, stosować odpowiednie produkty lecznicze wspomagające leczenie. Okazuje się, że grupa badaczy z Gdańska znalazła przełomowe rozwiązanie!

Reklama

Naukowcy z Trójmiasta opracowali nową, innowacyjną metodę, która dzięki wprowadzaniu do organizmu białek, ma wspomóc gojenie się ran. Dane szacunkowe wskazują, że w Polsce żyje nawet 100 000 pacjentów, których dotyka problem trudno gojących się ran! Są to osoby chore na cukrzycę, starsze, niedołężne.

„Wektory powielająco – ekspresyjne” – bo taka jest fachowa nazwa metody opracowanej przez naukowców, pod którą kryję się technika inżynierii genetycznej, dzięki której wprost do rany zostaną dostarczone białka, które odpowiadają za pobudzenie regeneracji tkanek.

Metoda może zostać wykorzystana w tworzeniu nowej generacji leków biologicznych, które mogą przynieść przełom w walce z problemem trudno gojących się ran. Prace nad projektem finansuje NCB. Poza naukowcami z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Gdańskiego w prace zaangażowani są badacze z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie oraz firm biotechnologicznych.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze