Zaloguj
Reklama

Jak leczyć krwiaki?

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Ciało
Fot. ojoimages
Ciało
(5)

Siniaki stanowią nieodłączną część życia. Powstają w wyniku uszkodzenia małych naczyń krwionośnych znajdujących się pod skórą. Niestety są one bolesne i mało estetyczne.

Reklama

Jak najszybciej należy przyłożyć lód, bądź coś zimnego w miejsce urazu. Zmniejszy to ilość krwi, która wydostanie się do otaczającej naczynka tkanki. Lodu nie powinno się trzymać na skórze dłużej niż 10 minut, a przed kolejnym jego przyłożeniem trzeba odczekać 20-30 minut.

Jeśli uraz znajduje się na ręce lub nodze można go zabandażować, dzięki czemu siniak nie będzie aż tak duży. Miejsce uderzenia można podnieść do góry, ograniczy to przepływ krwi i zmniejszy ewentualnego krwiaka.

Po upływie doby niewskazane jest chłodzenie siniaka. Lepiej ogrzać miejsce jego powstania. Poprawi to krążenie i przyspieszy proces usuwania komórek krwi. Można do tego celu użyć termoforu, kompresów, okładów lub czegokolwiek, co mamy pod ręką. Pomocna może być maść z arniki górskiej. Zawiera ona substancje zmniejszające obrzęk i stan zapalny.

Pokrojona natka pietruszki nałożona na siniaka i owinięta bandażem zmniejszy ból, pomoże leczyć stan zapalny i przyśpieszy gojenie. Olej z dziurawca bogaty jest w witaminy i substancje ściągające, które pomagają kurczyć tkanki i kontrolować krwawienie kapilarne. Dietę warto wzbogacić o witaminę K, wspomaga ona proces krzepnięcia krwi.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze