Zaloguj
Reklama

Jak dym papierosowy wpływa na skórę?

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Źródło: Wpływ dymu tytoniowego na skórę – Justyna Sałata-Nowak, Iwona Flisiak, Bożena Chodynicka [w:] Przegląd Dermatologiczny 2010, 97, 342–348
Palenie papierosów
Fot. ojoimages
Palenie papierosów
(2)

Dym papierosowy zawiera około 4 tysiące szkodliwych substancji. Żadna z nich nie pozostaje obojętna dla wyglądu skóry. Niestety skutki działania dymu nie ograniczają się tylko do palacza, ale obejmują również osoby w jego otoczeniu. Skutki zależą od tego, jak długo się pali, ilości wypalanych papierosów oraz odporności organizmu.

Reklama

Badania stwierdzają, że skóra osób palących starzeje się znacznie szybciej. Skóra ludzi 40-letnich, którzy od dawna palą, jest porównywalna ze skórą niepalących 70-latków.

Palenie 20 papierosów dziennie przyśpiesza proces starzenia się skóry o około 10 lat. Substancje zawarte w dymie tytoniowym obniżają poziom witamin A, C i E. Funkcją tych witamin to ochrona skóry przed działaniem wolnych rodników, utrzymanie jej elastyczności oraz stymulacja regeneracji. Pod wpływem wolnych rodników skóra ulega wysuszeniu i rogowaceniu, a naczynka krwionośne uszkodzeniu. Pojawiają się zmarszczki oraz brązowe plamy. Nikotyna wpływa na zwiększenie wydzielania łoju oraz potu.

Obniżenie poziomu estrogenów spowodowane paleniem wpływa na suchość skóry, zmniejszenie ilości włókien kolagenowych. Zmniejszenie przepływu krwi spowodowane paleniem negatywnie wpływ na proces gojenia się ran. Warto wspomnieć, że narażenie na dym papierosowy może wpływać na wystąpienie lub zaostrzenie przebiegu choroby. Dodatkowo może utrudniać leczenie szeregu chorób dermatologicznych.

Piśmiennictwo
Reklama
(2)
Komentarze