Zaloguj
Reklama

Jak długo utrzymywać się mogą objawy półpaśca?

Małżeństwo
Fot. panthermedia
Małżeństwo
(0)

Półpasiec to choroba wirusowa, którą wywołuje wirus ospy wietrznej. Do jego wystąpienia dochodzić może u pacjenta będącego w dowolnym wieku, najczęściej jednak półpasiec rozwija się u pacjentów w podeszłym wieku oraz u osób z osłabioną odpornością. Związane z jednostką objawy zazwyczaj są dość uciążliwe: jak długo dolegliwości te mogą utrzymywać i czy można coś zrobić, aby przyspieszyć okres zdrowienia po półpaścu?

Reklama

Objawy półpaśca zazwyczaj są dość nieprzyjemne – typową dolegliwością jest wystąpienie bolesnej, swędzącej wysypki, która pojawia się w obszarze zajętego przez wirusa ospy wietrznej nerwu (zwykle zmiany chorobowe lokalizują się na torsie, plecach lub twarzy). W przebiegu choroby dochodzi zwykle do pojawiania się na skórze pacjenta pęcherzy, które ostatecznie pękają i zamieniają się w strupki.

Półpasiec prowadzi do odczuwania nierzadko bardzo nasilonego świądu i bólu, w związku z czym pacjenci niejednokrotnie zastanawiają się nad tym, jak długo utrzymywać się mogą jego objawy. Zazwyczaj zmiany ustępują całkowicie w ciągu 3 do 5 tygodni, nie sposób jednak powiedzieć, jak długo będą one występować u danego pacjenta – zdarza się, że u niektórych osób przejawy choroby przemijają po zaledwie dwóch tygodniach.

Zanim u pacjenta wystąpi wysypka – zwykle 1-5 dni przed nią – pojawiają się początkowe objawy półpaśca, takie jak mrowienia, drętwienia czy uczucie palącego bólu w miejscu późniejszego pojawienia się zmian skórnych. Ten właśnie okres jest najlepszym czasem na udanie się do lekarza – specjalista może zalecić bowiem stosowaniem środków, dzięki którym czas trwania choroby będzie mógł ulec skróceniu. W tym celu stosowane są leki przeciwwirusowe, takie jak np. acyklowir – przyjmowanie ich może zmniejszyć nasilenie objawów półpaśca, ale i skrócić czas ich utrzymywania się. Pomagać mogą również domowe metody, takie jak np. noszenie luźnej, wykonanej z naturalnych materiałów odzieży, co może zapobiec podrażnianiu objętej zmianami chorobowymi skóry.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze