Zaloguj
Reklama

Jak dbać o paznokcie?

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Manicure
Fot. ojoimages
Manicure
(5)

Na kondycję paznokci ma wpływ wiele czynników, wśród nich można wymienić stosowane środki myjące, lakiery do paznokci, zła pielęgnacja, źle dobrana dieta czy ogólny stan zdrowia.

Reklama

Żeby paznokcie zawsze były w dobrym stanie należy odpowiednio o nie zadbać. Przede wszystkim ważne jest odpowiednie zbilansowanie diety. Zły wygląd paznokci często wynika z niedoboru mikro oraz makroelementów, dostarczenie tych składników z dietą powinno znacznie zmniejszyć problem. Warto na jakiś czas zaprzestać malowania paznokci.

Składniki chemiczne zawarte w lakierach mogą źle wpływać na płytkę paznokciową. Jeśli jednak używanie lakierów jest konieczne należy używać specjalnych baz, które zapobiegają uszkodzeniu paznokci. W paznokcie można wcierać olejek rycynowy oraz kremy zawierające witaminę A. Na suche paznokcie pomaga oliwa. Sprawi ona, że staną się bardziej elastyczne i przestają pękać. Można ją stosować codziennie a koszt zakupu nie jest duży.

Pomocne okazuje się regularne stosowanie kremu do rąk i paznokci. Zarówno skóra dłoni jak i paznokcie są wtedy lepiej odżywione i nawilżone. Podczas mycia naczyń lub podłóg warto używać rękawiczek. Nie należy narażać dłoni na zbyt długi i częsty kontakt z wodą. Po myciu należy dokładnie osuszyć ręce. Jest to szczególnie ważne w zapobieganiu rozwojowi bakterii i infekcji grzybiczych.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze