Zaloguj
Reklama

Jak często powinno się myć włosy?

Mycie włosów w salonie fryzjerskim
Fot. Shutterstock
Mycie włosów w salonie fryzjerskim
(0)

Częstość, z jaką różni ludzi myją włosy, bywa wyjątkowo różna. Jedna osoba korzysta z szamponu zaledwie raz w tygodniu, inna z kolei myje włosy każdego wieczoru, a czasami nawet i w środku dnia. Kto postępuje właściwie? Czy istnieją jakieś medyczne przesłanki co do tego, jak często powinniśmy myć nasze włosy? Sprawa jest tutaj nieco bardziej skomplikowana, niż pozornie mogłoby się wydawać.

Reklama

Zasadniczo nie istnieje jedna, uniwersalna odpowiedź na pytanie, jak często powinniśmy myć nasze włosy. Wszystko bowiem uzależnione jest od tego, jakiego typu włosy posiadamy na głowie, czy zmagamy się z jakimiś problemami dotyczącymi skóry głowy oraz od tego, jakie są po prostu… nasze preferencje.

Tak naprawdę dobrze może postępować zarówno osoba, która używa szamponu do włosów raz w tygodniu, jak i ten człowiek, który codziennie myje włosy. Częstość mycia włosów szamponem powinniśmy bowiem uzależniać przede wszystkim od charakteru naszych włosów. W przypadku włosów bardzo suchych, częste aplikowanie na nie szamponu może je najzwyczajniej w świecie osłabiać. Tendencja do suchości włosów może być stałą cechą osobniczą danego człowieka, ale i może ona być związana np. z tym, że włosy posiwiały.

Inaczej wygląda z kolei sytuacja osób, których włosy mają wyjątkową tendencję do przetłuszczania się. Takim ludziom do przywrócenia fryzurze świeżości nie wystarczy samo użycie wody – przy przetłuszczających się włosach rzeczywiście warto jest je myć codziennie. Podobnie jak suchość włosów, tak i ich nadmierne przetłuszczanie się bywa stałą cechą danego człowieka. Tendencja do tego zjawiska może być jednak tylko okresowa – z drugą z wymienionych sytuacji można się zetknąć chociażby w okresie dojrzewania, kiedy to dochodzi do różnorodnych zmian hormonalnych w organizmie.

Analizując więc to, jak często myć włosy, powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim to, jak nasze włosy wyglądają. Możemy się kierować chociażby tym, czy zmagamy się z nadmierną łamliwością włosów – do takowej predysponuje suchość włosów, w związku czym posiadając łamliwe włosy, korzystniejsze może być rzadsze niż codzienne ich mycie z użyciem szamponu.

Ogólnie można jednak powiedzieć, że ściśle medycznych przesłanek dotyczących zalecanej częstości mycia włosów po prostu… nie ma.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze